Podľa odborového zväzu CGT sa štrajk dotkol 19 jadrových elektrární v krajine, pričom desať z nich obmedzilo výrobu. Hovorca CGT podľa agentúry AFP uviedol, že počas dňa bude treba dovážať elektrinu zo zahraničia.
Z údajov RTE podľa agentúry Reuters vyplynulo, že dovoz elektrickej energie do Francúzska vzrástol o 13:00 na približne 3,3 gigawattov z približne 800 megawattov, taký bol predošlý deň v rovnakom čase. Francúzsko dováža elektrinu predovšetkým z Nemecka a zo Švajčiarska.
Jadrové elektrárne vyrábajú asi 75 percent elektriny vo Francúzsku. Štrajky a blokády proti vládnej reforme narušili v minulých dňoch aj prevádzku šiestich z ôsmich francúzskych ropných rafinérií a viedli k nedostatku pohonných hmôt vo veľkých častiach Francúzska vrátane Paríža. Krajina pre to začala v stredu po prvýkrát od roku 2010 využívať pohonné hmoty zo strategických zásob.
Odborári CGT vo všetkých 19 jadrových elektrárňach vo Francúzsku sa ku štrajkom rozhodli pripojiť v stredu. Chcú tak podporiť požiadavku, aby socialistická vláda ustúpila od presadzované reformy Zákonníka práce, ktorá má uľahčiť prijímanie a prepúšťanie zamestnancov. Vláda sa reformou snaží povzbudiť podniky k tvorbe nových pracovných miest, kritici však tvrdia, že umožní zamestnávateľom obchádzať práva zamestnancov.
Hovorkyňa energetickej spoločnosti EDF povedala, že do štrajku sa zapojila takmer desatina jej zamestnancov. Štátom ovládaný podnik má povinnosť dodržiavať minimálnu úroveň produkcie, aby sa zabránilo výpadkom dodávok počas štrajkov. Verejnosť nižšiu výrobu elektrickej energie preto nemusí zaznamenať, napísala agentúra Reuters. Pre EDF však výpadky znamenajú vyššie náklady: musí totiž uviesť do chodu drahšie uhoľné alebo plynové elektrárne a zvýšiť dovoz.