Tsipras Putinovi: Posilňovanie vzťahov s Ruskom je naša strategická voľba

Grécky premiér Alexis Tsipras považuje posilňovanie vzťahov svojej krajiny s Ruskom za strategickú voľbu. Jeho slová zazneli na schôdzke s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý v piatok pricestoval na dvojdňovú návštevu Grécka.

27.05.2016 19:26 , aktualizované: 21:26
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata (48)

„Chcel by som ešte raz zdôrazniť, že posilňovanie našich vzťahov s Ruskom je naša strategická voľba,“ povedal Tsipras Putinovi, informovala agentúra DPA.

„Máme historické, úzke náboženské a duchovné väzby a príležitosť k ďalšiemu budovaniu nášho hospodárskeho partnerstva, ako aj k zvýšeniu stability v regióne a vo svete ako celku,“ uviedol Tsipras.

Putin sa stretol aj s gréckym prezidentom Prokopisom Pavlopulosom. Poznamenal, že počet ruských turistov v Grécku sa od vlaňajšieho marca zvýšil o vyše 520 percent, čo je znakom rastúcich väzieb medzi krajinami.

Putin bude v Grécku rokovať o obchode, energetike, migrácii a vzťahoch medzi Moskvou a NATO. V roku 2015 podpísal s Tsiprasom dohodu o projekte plynovodu Turecký prúd. Avšak napätie medzi Moskvou a Ankarou ho odsunulo do úzadia.

Putin pred návštevou Grécka povedal, že by projekt rád oživil. Rusko má podľa neho záujem aj o kúpu gréckeho železničného operátora TrainOSE a o podiel v prístave v Solúne, uviedla DPA.

V sobotu Putin navštívi horu Athos, známu ako Svätú horu, kde sa nachádza množstvo kláštorov a posvätných miest pravoslávnych kresťanov. Navštívi kláštor svätého Panteleimona a ruských mníchov. Práve tento rok uplynie tisíc rokov odvtedy, čo sa tam usídlili. V kláštore sa Putin stretne s patriarchom moskovským a celej Rusi Kirillom.

48 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #Rusko #Vladimir Putin #Alexis Tsipras