Kolumbijskí rebeli prepustili novinárku unesenú pred týždňom

Ľavicoví povstalci prepustili španielsku novinárku, ktorá sa pred týždňom stratila na severe Kolumbie, kde písala článok o nelegálnom obchode s drogami. Neskôr boli prepustení aj ďalší dvaja novinári, ktorí sa stratili v rovnakých miestach o dva dni neskôr, uviedli agentúry AP a Reuters.

28.05.2016 09:43
Kolumbia, novinárka, Hernandezová Moarová, Foto:
Novinárka Salud Hernándezová-Moraová po jej prepustení zo zajatia.
debata

„Ďakujem vám všetkým, ktorí ste sa za mňa modlili,“ povedala Salud Hernándezová-Moraová v krátkom rozhovore pre miestne médiá po svojom prepustení. Sľúbila, že usporiada tlačovú konferenciu, kde povie bližšie informácie k svojmu zmiznutiu, a dodala, že zostávajúcich dvoch reportérov majú v najbližšej dobe prepustiť tiež. Hernándezová v krajine pôsobí viac ako 20 rokov, pracuje pre španielsky denník El Mundo a kolumbijské médiá.

Rebeli, ktorí sa označili za členov Vojska národného oslobodenia (ELN), odovzdali novinárku delegáciu vedenej rímsko-katolíckym duchovným. ELN je druhá najväčšia guerillová skupina v krajine. Ramón Torrado, ktorý sa podieľal na humanitárnej misii, uviedol, že Hernándezová sa zdá byť po dlhom utrpení unavená, ale inak je jej zdravotný strave výborný. Rebeli podľa neho sľúbili, že v najbližších hodinách prepustia tiež ďalších dvoch novinárov z miestnej televíznej stanice RCN, čo sa aj stalo.

Kolumbijská vláda sa tento rok v marci s ELN dohodla na začatí mierových rozhovorov. Povstalci totiž splnili podmienku vlády pre začiatok oficiálnych rokovaní, keď prepustili dvoch dlhodobo zadržiavaných rukojemníkov. Vláda už vyše tri roky rokuje tiež s Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie (FARC), najväčšou povstaleckou skupinou v krajine.

Hernándezová, ktorá má aj kolumbijské občianstvo, je jednou z najznámejších juhoamerických novinárok. Jej stĺpčeky v denníku El Tiempo patria k najčítanejším v Kolumbii. Sú často kritické k vláde prezidenta Santosa a jej mierovým rozhovorom s povstalcami. Aj oponenti uznávajú odvahu, s akou táto novinárka chodí robiť reportáže do oblastí konfliktu, v ktorých sú štátne úrady prakticky neprítomné.

debata chyba
Viac na túto tému: #únos #novinárka #kolumbia