Maďarsko neprijme späť žiadneho z utečencov, tvrdí hovorca Orbánovej vlády

Maďarsko neprijme späť žiadneho z utečencov, vyhlásil v pondelok vo Viedni Zoltán Kovács, hovorca vlády maďarského premiéra Viktora Orbána.

06.06.2016 20:52
debata (23)

V zdôvodnení stanoviska budapeštianskej vlády hovorca poukazoval na chaotické pomery vlani v lete a v jeseni, keď z Rakúska smerovali do Maďarska konvoje prepravujúce migrantov ďalej na Západ a z Nemecka sa ozvalo pozvanie pre všetkých. Maďarsko sa tak necíti teraz kompetentné vo veci migrantov, ktorí cez jeho územie pokračovali práve do Rakúska.

Informovali o tom v pondelok tlačová agentúra APA a internetové vydanie denníka Die Presse.

Väčšina utečencov vstupuje na územie Európskej únie v Grécku. Tam však migrantov nemožno vracať už roky, pretože tam žiadateľom o azyl hrozí v zmysle verdiktu európskej justície porušovanie základných práv. V súvislosti s Maďarskom podobná celoeurópska právna úprava zatiaľ nejestvuje, pripomenula APA.

Rakúsko, ktoré prerušilo vlani v septembri vracanie žiadateľov o azyl do Maďarska na základe rozsudku rakúskeho správneho súdu, by tento proces chcelo obnoviť. Už v polovici júna vyšle podľa Die Presse do Budapešti delegáciu, ktorá by mala presondovať situáciu okolo tejto problematiky.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #utečenci