Chorvátsky parlament zosadil premiéra Oreškoviča

Chorvátsky parlament potvrdil vo štvrtok očakávaný pád vlády na čele s nestraníckym premiérom Tihomirom Oreškovičom, ktorému pri hlasovaní veľká väčšina poslancov vyjadrila nedôveru. Agentúra DPA uviedla, že príslušný návrh získal v 151-člennom zhromaždení 125 hlasov, zatiaľ čo 15 zákonodarcov hlasovalo proti a dvaja sa zdržali hlasovania.

16.06.2016 17:46
Tihomir Oreškovič Foto: ,
Tihomir Oreškovič.
debata

Vyjadrenie nedôvery Oreškovičovi presadzovala konzervatívna strana Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), ktorá bola v uplynulých mesiacoch hlavnou silou koaličnej vlády v Chorvátsku.

Jej spoluprácu s Oreškovičom a partnerskou stranou Most však narušili nezhody. Predseda HDZ Tomislav Karamarko ešte začiatkom júna vyhlásil, že Oreškovič stratil dôveru jeho strany, a v stredu oznámil svoj „symbolický“ odchod z postu vicepremiéra.

Pád chorvátskej vlády, ktorá začala úradovať iba koncom januára, môže vyústiť do predčasných volieb, ak HDZ ako najsilnejšia parlamentná strana v jednomesačnej lehote nenájde v parlamente dosť hlasov na to, aby získala väčšinovú podporu pre svojho nového kandidáta na premiéra – doterajšieho ministra financií Zdravka Mariča.

Druhé najsilnejšie zoskupenie – opozičná Sociálnodemokra­tická strana Chorvátska na čele s expremiérom Zoranom Milanovičom – podporilo dnes návrh na vyslovenie nedôvery Oreškovičovi, trvá však na bezodkladnom vypísaní predčasných volieb.

debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #pád vlády #Tihomir Oreškovič