Steinmeier varoval pred zastrašujúcimi opatreniami proti Rusku

V súvislosti s vojenskými cvičeniami vo východnej Európe a pred summitom NATO v Poľsku varoval nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier pred sústreďovaním sa na zastrašujúce opatrenia proti Rusku.

18.06.2016 19:26
Frank-Walter Steinmeier Foto: ,
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier..
debata (199)

„Čo by sme teraz nemali robiť, je ďalej rozohňovať situáciu hlasným rinčaním zbraní a vojnovými pokrikmi. Kto si myslí, že symbolickými prehliadkami tankov na východnej hranici aliancie vytvorí väčšiu bezpečnosť, ten sa mýli,“ povedal Steinmeier pre nadchádzajúce nedeľňajšie vydanie nemeckého denníka Bild, ktorý jeho vyjadrenia zverejnil dnes na svojej webovej stránke.

Šéf nemeckej diplomacie zdôraznil, že popri spoločnej pripravenosti brániť sa musí vždy existovať aj pripravenosť na dialóg a spoluprácu. Steinmeier argumentoval za „začlenenie Ruska do medzinárodného partnerstva zodpovednosti“ prostredníctvom spolupráce v otázkach kontroly zbrojenia, Blízkeho východu či snáh zamedziť Iránu vyvinúť jadrové zbrane.

NATO v utorok rozhodlo, že umiestni po 1 000 vojakoch v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. Východní členovia aliancie sa od ruskej anexie Krymu spred vyše dvoch rokov cítia ohrození svojím veľkým susedom.

O ďalších opatreniach na ochranu svojich členských štátov by malo NATO rozhodnúť na summite vo Varšave 8. a 9. júla. Pred vrcholnou schôdzkou sa na východnom „krídle“ aliancie konajú viaceré vojenské cvičenia, minulý týždeň v Poľsku a Litve nacvičovalo obranné operácie okolo 31 000 vojakov z členských a partnerských krajín NATO. Informácie priniesli agentúry DPA a AP.

199 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #NATO #Frank-Walter Steinmeier #vojenské cvičenia