Zakladajúci členovia EÚ vyzvali na okamžité začatie rozhovorov o brexite

Šestica zakladajúcich členov Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), z ktorého sa zrodila Európskej únia, dnes vyzvala na rýchle začatie rokovaní o vystúpení Británie z bloku s odôvodnením, že zvyšných 27 členov únie musí myslieť na budúcnosť.

25.06.2016 12:28, aktualizované: 18:06
diplomati, EÚ Foto: ,
Vrcholní diplomati zo šiestich pôvodných zakladajúcich členských štátov EÚ - Nemecka, Francúzska, Holandska, Talianska, Belgicka a Luxemburska v Berlíne.
debata (101)

Šestica zakladajúcich členov Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), z ktorého sa zrodila Európskej únia, dnes vyzvala na rýchle začatie rokovaní o vystúpení Británie z bloku s odôvodnením, že zvyšných 27 členov únie musí myslieť na budúcnosť. Ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska, Talianska, Belgicka, Holandska a Luxemburska po stretnutí v Berlíne vyzvali Britániu, aby svoj odchod neodkladala a premiéra Davida Camerona, aby odstúpil skôr, ako plánoval.

Británia musí uplatniť článok 50 Lisabonskej zmluvy „čo možno najskôr“, aby sa začali rokovania o brexite, informoval nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier po stretnutí s partnermi v Berlíne. Po aktivácii tohto článku bude mať Británia dva roky na vyjednanie podmienok svojho odchodu.

Británia by sa nemala „hrať hru na mačku a myš“ odkladaním rokovaní o svojom vystúpení, pretože by to predĺžilo obdobie trhovej neistoty u oslabenej ekonomiky EÚ, citovala agentúra DPA luxemburského ministra zahraničných vecí Jeana Asselborna.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault dodal, že Cameron musí odstúpiť a byť nahradený „v nadchádzajúcich dňoch“ a to napriek jeho oznámeniu v piatok, že o jeho nástupcovi rozhodne až výročný zjazd konzervatívcov v októbri.

Stretnutie šéfov diplomacií šestice zakladajúcich členov EHS sa uskutočnilo vo Ville Borsig, ktorú nemecký rezort diplomacie využíva na ubytovanie hostí. Ministri tam riešili ďalšie kroky a konzultovali svoje názory vo veci reformy EÚ, ktorá by umožnila euroskeptickejším členom voľnejší vzťah s Bruselom.

Reforma, ktorú navrhujú Nemecko a Francúzsko, má zabrániť krajinám so silnými euroskeptickými hnutiami ako je Francúzsko a Holandsko, aby usporiadali rovnaké hlasovania o odchode z EÚ ako Británia, v ktorej sa pre odchod rozhodlo 52 percent hlasujúcich.

„Musíme dostať príležitosť ukázať, že Európa je potrebná, ale tiež schopná konať“ vo veciach ako je utečenecká kríza a nezamestnanosť mládeže, dodal po stretnutí Steinmeier. EHS založili v roku 1957 vtedajšie Západné Nemecko, Francúzsko, Taliansko a krajiny Beneluxu – Belgicko, Holandsko a Luxembursko.

Stretnutie šestice krajín v Berlíne čelilo kritike tých, ktorí argumentujú, že akýkoľvek pokus o reformu by mal zahŕňať všetkých 27 členských krajín.

Steinmeier dnes v reakcii na to povedal, že o brexite sa bude v ďalších dňoch viesť „veľa rôznych konverzácií“. „Teraz si musíme vypočuť jeden druhého … zistiť, kde je priestor na menévrovanie,“ vysvetlil.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová bude v pondelok, ešte pred bruselským summitom EÚ, hostiť v Berlíne prezidenta EÚ Donalda Tuska, talianskeho premiéra Mattea Renziho a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.

101 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Brexit
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy