Exdozorca z Auschwitzu sa odvolal voči rozsudku

28.06.2016 07:31
nacista, súd, Reinhold Hanning
Reinhold Hanning. Autor: ,

Bývalý dozorca z koncentračného tábora Auschwitz, 94-ročný Reinhold Hanning, sa v pondelok odvolal voči rozsudku Krajinského súdu v Detmolde v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorý ho uznal za spoluvinného z vraždy v najmenej 170 000 prípadoch. Odsúdil ho za to na päť rokov väzenia.

Odvolanie proti rozsudku zo 17. júna už podali obaja právni zástupcovia odsúdeného i deviatich spolužalovateľov. Prípadom by sa ďalej mal zaoberať nemecký Spolkový súdny dvor.

Súd v Detmolde bližšie podrobnosti neposkytol. Agentúra AP doplnila, že Hanning zostane na slobode až do skončenia odvolacích procesov.

Spomínaný súd považoval za preukázané, že obžalovaný prispel ako dozorca k vražednej mašinérii vyhladzovacieho tábora, v ktorom počas druhej svetovej vojny prišlo o život najmenej 1,1 milióna väzňov.

Hanning v priebehu štyri mesiace trvajúceho procesu priznal, že bol členom strážnych oddielov nacistickej organizácie SS. Vyhlásil, že cíti hanbu, že vedel o masovom vraždení Židov a nič proti tomu neurobil. V tábore Auschwitz pracoval od začiatku roka 1942 do júna 1944.

#dozorca #Auschwitz #Reinhold Hanning
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku