Francúzski experti opravili čiernu skrinku z lietadla EgyptAir

Francúzskym expertom sa podarilo úspešne opraviť poškodený záznamník letových údajov z havarovaného Airbusu A320 spoločnosti EgyptAir, ktorý sa v máji zrútil do vôd Stredozemného mora. Informovala o tom v utorok stanica BBC s odvolaním sa na egyptských vyšetrovateľov.

28.06.2016 07:57
egyptair, trosky lietadla, Foto:
Trosky havarovaného lietadla spoločnosti Egyptair.
debata (3)

Podľa ich vyjadrenia sa „v priebehu niekoľkých hodín“ začnú práce aj na druhej čiernej skrinke – záznamníku palubnej komunikácie. Oprava týchto zariadení umožní vyšetrovateľom analyzovať dáta potrebné na určenie príčin havárie letu MS804 z Paríža do Káhiry. Pri jeho havárii 19. mája zahynulo všetkých 66 osôb na palube.

Záznamník letových údajov i záznamník palubnej komunikácie doručili egyptskí vyšetrovatelia do Francúzska v pondelok. Francúzska prokuratúra medzitým začala vyšetrovanie havárie ako prípad neúmyselného zabitia, keďže dosiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by toto nešťastie spájali s teroristickým či­nom.

Čierne skrinky vytiahli pátracie tímy z časti vraku lietadla približne 290 kilometrov severne od egyptského pobrežia z hĺbky zhruba 3 000 metrov pod hladinou. Zatiaľ sa vie iba to, že krátko predtým, ako došlo k prerušeniu signálu s lietadlom, sa na toaletách a v priestore elektrotechniky pod kokpitom aktivovali senzory dymu.

Na základe radarových údajov sa lietadlo stočilo o 90 stupňov doľava a následne o 360 stupňov doprava, pričom kleslo z 11 300 metrov do letovej hladiny 3 000 metrov a následne sa dispečerom stratilo z monitorov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt #Stredozemné more #zrútenie lietadla #EgyptAir