Nový filipínsky prezident Rodrigo Duterte zložil prísahu

Nový filipínsky prezident Rodrigo Duterte, ktorý jednoznačne zvíťazil v májových voľbách, sa zložením prísahy v prezidentskom paláci v metropole Manila oficiálne ujal svojej funkcie. Informovala o tom agentúra Reuters.

30.06.2016 10:00
Rodrigo Duterte Foto:
Nového filipínskeho prezidenta niektorí pozorovatelia - pre jeho ostrú rétoriku a odklon od politických tradícií - prirovnávajú k americkému prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi.
debata (1)

Duterte, ktorý sa stal v poradí 16. filipínskym prezidentom a v úrade nahradil Benigna Aquina, svojim krajanom hneď po prevzatí funkcie prisľúbil, že bude vytrvalo bojovať so zločinom a nebude tolerovať korupciu.

Vo svojom inauguračnom prejave ďalej uviedol, že sa chystá robiť rozsiahle politické zmeny, po ktorých podľa jeho slov filipínsky ľud prahne a ktoré potrebuje.

„Vnímam naštrbenie dôvery ľudí v lídrov ich krajiny,“ povedal podľa spravodajskej stanice BBC Duterte. „Naštrbenie viery v náš súdny systém. Naštrbenie dôvery v schopnosť našich verejných činiteľov spraviť životy ľudí lepšími, bezpečnejšími a zdravšími,“ dodal.

Duterte, 71-ročný starosta štvrtého najväčšieho filipínskeho mesta Davao, zvíťazil s výrazným náskokom v prezidentských voľbách z 9. mája, a to i vďaka sľubom, že skoncuje s kriminalitou a obchodovaním s drogami v krajine v priebehu šiestich mesiacov.

Nového filipínskeho lídra niektorí pozorovatelia – pre jeho ostrú rétoriku a odklon od politických tradícií – prirovnávajú k americkému prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #Filipíny #Manila #Rodrigo Duterte