Komisia kritizovala britskú inváziu v Iraku, Blair prijal kritiku za chyby

, 06.07.2016 13:01, aktualizované: 13:56
John Chilcot, britská invázia,
John Chilcot prezentoval správu o britskej invázii v Iraku, ktorá sa pripravovala sedem rokov. Autor: ,

Plánovanie a príprava Británie na vojnu v Iraku boli úplne neprimerané. Uvádza to podľa agentúry Reuters správa vyšetrovacej komisie vedená bývalým vysokým úradníkom Johnom Chilcotom.

Právny základ pre britskú vojenskú akciu v Iraku nebol podľa komisie vôbec uspokojivý a nemožno tvrdiť, že invázia z roku 2003 bola legálna, tvrdí vyšetrovacia skupina.

Hrozba irackých zbraní, ktorá sa udávala ako dôvod k zásahu a bola označovaná za istú, nebola podľa komisie odôvodnená. Británia sa pripojila k invázii v Iraku skôr, ako sa využili mierové možnosti. Intervencia potom zle plánovali a jej dôsledky podcenili, tvrdí komisia v dlho očakávanej správe, ktorej vypracovanie trvalo sedem rokov.

Vtedajšieho britského premiéra Tonyho Blaira podľa správy tiež varovali, že invázia v Iraku môže zvýšiť hrozbu zo strany teroristickej siete al-Kajdá proti Británii. Predvídať sa tiež mala nestabilita, akú v Iraku vojenský zásah môže vytvoriť.

Blair a jeho vláda úmyselne nesklamal parlament či britskú verejnosť o situácii v Iraku pred inváziou, tvrdí komisia.

Chilcot počas dlhého procesu oficiálneho vyšetrovania vypočul 150 svedkov a preskúmal 150 000 dokumentov. Jeho závery sú úderom pre Blaira, ktorý americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi osem mesiacov pred vojenským zásahom v Iraku z marca 2003 povedal, že ho podporí za každých okolností, a to bez toho, aby túto záležitosť konzultoval so svojimi kolegami vo vláde.

Komisia tvrdo podľa agentúry AP odsúdila politické, spravodajské a vojenské plánovanie invázie. Tiež je podľa jej predsedu Johna Chilcot presvedčená, že rozmiestnenie britských síl v Iraku neskončilo presvedčivým úspechom. Iračania ohromne trpeli intervenciou, ktorú v ich krajine zle viedli, uviedla vyšetrovacia skupina.

Protivojnoví aktivisti a príbuzní 179 britských vojakov, ktorí v Iraku zahynuli, podľa agentúry AP dúfajú, že správa Chilcotovho tímu umožní stíhať expremiéra Blaira pre prípadné vojnové zločiny.

Blair: Beriem na seba plnú zodpovednosť za chyby v Iraku

Britský expremiér Tony Blair v reakcii na zverejnenie kritickej správy Chilcotovej komisie o vojne v Iraku povedal, že na seba berie všetku zodpovednosť za chyby, ktoré sa pred zapojením krajiny do konfliktu stali. Uviedol však tiež, že sa o účasti vo vojne rozhodoval v dobrej viere a že stále verí, že odstránenie irackého diktátora Saddáma Husajna bolo správnou vecou.

„Správa by mala ukončiť obvinenia z činnosti v zlej viere, z klamstiev alebo podvodu. Či už ľudia s mojím rozhodnutím zapojiť sa do vojenskej akcie proti Saddámovi Husajnovi súhlasia alebo nie, urobil som ho v dobrej viere, pretože som veril, že je to v najlepšom záujme krajiny,“ uviedol bývalý premiér, ktorý zapojenie Británie do bojov v Iraku po boku USA v roku 2003 schválil.

Blair však zároveň pripustil, že kritika týkajúcej sa prípravy a plánovania britskej účasti v irackej vojne stojí na reálnych základoch. „Beriem na seba plnú zodpovednosť za všetky chyby, bez akýchkoľvek výnimiek a výhovoriek,“ uviedol.

#Veľká Británia #USA #Tony Blair #Irak #invázia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

49,99
Passion ružové ruže

Passion ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk