Chán ďalej spresnil, že jeho mandant, ktorého súd v Tripolise v neprítomnosti odsúdil na smrť, je na slobode od 12. apríla.
Nemenovaný líbyjský vojenský zdroj však podľa francúzskeho denníka Le Figaro informoval, že Sajf Islám je naďalej vo väznici v meste Zintán na severozápade Líbye.
Francúzsky denník upozornil, že protirečivé správy o Kaddáfím sú ďalším dôkazom o rozkole a chaose v Líbyi, kde donedávna existovali dve vlády a pretrváva tam boj o moc medzi povstaleckými skupinami.
Le Figaro vysvetlil, že príkaz na Kaddáfího oslobodenie na základe amnestie nariadil bývalý minister spravodlivosti vlády v Tobruku ešte 10. apríla, a to na základe amnestie odobrenej parlamentom. O dva dni neskôr veliteľ brigády zo Zintánu prepustil Kaddáfího na slobodu.
Podľa viacerých zdrojov sa Sajf Islám Kaddáfí po Zintáne voľne pohybuje od septembra 2015. Iné zdroje tvrdia, že má k dispozícii pohodlný dom, v ktorom žije so svojou novou manželkou a ich trojročnou dcérou. Iné nemenované zdroje uviedli, že ide v podstate o domáce väzenie.
Dostal trest smrti
Vlani v júli bol Sajf Islám súdom v Tripolise v neprítomnosti odsúdený na trest smrti za vojnové zločiny a za násilné potlačenie pokojných demonštrácií z roku 2011. Na súdnom procese sa Kaddáfí zúčastňoval prostredníctvom videomosta. Brigády zo Zintánu, ktoré ho zadržiavali od jeho dolapenia pri pokuse o útek do Nigeru v roku 2011, ho totiž odmietali vydať akejkoľvek ustanovizni z obavy, že by mohol ujsť.
Kaddáfího vydanie žiada Medzinárodný trestný tribunál v Haagu. Kaddáfího advokát Chán však uviedol, že jeho mandant by nemal čeliť ďalšiemu súdnemu procesu, pretože už bol odsúdený podľa líbyjských zákonov. „Je zakázané súdiť niekoho dvakrát v rovnakej veci,“ vysvetlil Chán. Sajf Islám je druhým synom plukovníka Muammara Kaddáfího, ktorého na úteku, po jeho zosadení v roku 2011, zastrelili protivládni povstalci.
Hlásil sa k západnému životnému štýlu
Plukovníka Kaddáfího roky považovali za sponzora terorizmu, a to od roku 1988 a aféry Lockerbie, ktorá viedla k zmrazeniu vzťahov medzi Britániou a Líbyou až do roku 2004, keď sa vtedajší britský premiér Tony Blair s Kaddáfím stretol.
Spomedzi členov klanu Kaddáfíovcov bol práve Sajf Islám tým, ktorý sa najviac hlásil k západnému životnému štýlu. Kedysi študoval na Londýnskej škole ekonómie a politických vied (LSE), ktorú skončil s titulom PhD.
Ako napísal britský denník Daily Mail, neskôr sa ukázalo, že Kaddáfí platil 4 000 libier mesačne za súkromné konzultácie so svojím školiteľom a on sám nie je autorom „svojej“ doktorandskej práce.