Rakúsko po útoku v Mníchove posilnilo ochranu štátnych hraníc

Rakúsko po piatkovej streľbe v bavorskej metropole Mníchov posilnilo ochranu svojich štátnych hraníc a uviedlo do pohotovosti elitný policajný útvar Cobra. Rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka to uviedol v nočnom rozhovore pre verejnoprávnu stanicu ORF.

23.07.2016 07:15
Wolfgang Sobotka Foto: ,
Wolfgang Sobotka
debata (10)

Sobotka ubezpečil, že po útoku v Mníchove prijala rakúska polícia všetky dostupné opatrenia, pripustil však, že podobná udalosť sa môže napriek tomu stať aj v Rakúsku. „Pred takýmto teroristami alebo zločincami sa dá len veľmi ťažko chrániť,“ povedal minister, ktorý po útoku v susednom Nemecku prerušil svoju dovolenku.

Sobotka taktiež informoval, že v rámci pomoci nemeckým kolegom sa presunulo vrtuľníkmi do Mníchova 42 príslušníkov útvaru Cobra z miest Linz a Salzburg.

Rakúske ministerstvo vnútra predtým v súvislosti s incidentom v Mníchove vyhlásilo, že nemá „konkrétne“ poznatky o hrozbe podobného útoku na území Rakúska a nezmenilo preto súčasnú úroveň ohrozenia, ktorá je zvýšená už od vlaňajšieho útoku extrémistov na parížsku redakciu časopisu Charlie Hebdo.

Evakuovali stanicu po vyhrážkach Iračana samovraždou

Rakúska polícia evakuovala v piatok večer železničnú stanicu v meste Sankt Pölten po tom, ako sa bližšie neidentifikovaný Iračan zamkol vo vlakovej toalete s podozrivým kufrom a vyhrážal sa údajne samovraždou. Informovala o tom rakúska verejnoprávna stanica ORF.

Podľa vyjadrenia policajného riaditeľstva spolkovej krajiny Dolné Rakúsko spočiatku nebolo možné vylúčiť, že sa tento muž chystá zabiť pomocou výbušniny. Dvadsaťpäťročný Iračan však nakoniec z toalety vyšiel a nechal sa bez odporu zatknúť.

Na miesto medzitým dorazili policajní experti na výbušniny, ktorí preskúmali podozrivú batožinu, nenašli v nej však nič nebezpečné. Železničná stanica tak mohla po viac ako dvoch hodinách obnoviť prevádzku, informovala ORF.

Podľa citovaného vyjadrenia polície nie sú žiadne náznaky, že piatkový incident v Sankt Pöltene nejakým spôsobom súvisel s teroristickým poplachom v nemeckom Mníchove, kde krátko predtým zahynulo najmenej osem ľudí pri útoku jedného alebo viacerých ozbrojencov v nákupnom centre.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Wolfgang Sobotka #streľba v Mníchove