Brusel nevidí potrebu pripraviť sa na zlyhanie dohody s Tureckom

Európska komisia (EK) nesúhlasí s tvrdeniami, podľa ktorých je potrebné vypracovať plán, ako riešiť opätovný vzostup nelegálnej migrácie v prípade, že komisia Turecko vypovie marcovú dohodu s EÚ. Podľa agentúry DPA komisia reagovala na dnešný článok nemeckého denníka Bild, kde grécky minister pre migráciu Ioannis Muzalas v súvislosti s migračnou krízou a vývojom v Turecku požaduje vypracovanie "plánu B".

03.08.2016 10:39, aktualizované: 16:03
migranti Foto:
Počet utečencov prichádzajúcich do Grécka z Turecka opäť rastie.
debata (49)

Brusel naďalej sleduje „plán A, a ten spočíva v tom, že dohoda EÚ-Turecko bude dovedená k úspechu“, povedala dnes hovorkyňa EK. Dohoda s Tureckom je podľa nej navyše iba jednou časťou európskej odpovede na migračnú krízu. K tej rovnako patria i prerozdeľovanie migrantov medzi členskými štátmi EÚ, finančná pomoc, projekt európskej pohraničnej a pobrežnej stráže a mnohé ďalšie opatrenia, dodala podľa DPA.

Grécky minister pre migráciu zastáva názor, že EÚ sa musí zamýšľať aj nad možnosťou, že Turecko znova otvorí svoje hranice pre migrantov. „Sme veľmi znepokojení. V každom prípade potrebujeme nejaký plán B,“ povedal Muzalas pre Bild.

Hovorca gréckeho štábu pre migračnú krízu Jorgos Kyritsis sa dnes vyjadril pre televíznu stanicu Skai, že Atény zatiaľ nezaznamenali nič, čo by nasvedčovalo nedodržiavaniu spomínanej dohody zo strany Turecka. „Boli by sme (však) naivní, ak by sme nemali obavy,“ dodal.

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu v rozhovore pre pondelňajšie vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal, že Ankara nemôže zaručiť ďalšie plnenie marcovej dohody s EÚ o migrantoch, ak druhá strana neumožní tureckým občanom cestovanie bez víz najneskôr do októbra. Európska komisia reagovala vyhlásením, podľa ktorého sa hrozbami Ankary nenechá ovplyvniť a naďalej trvá na splnení stanovených 72 podmienok.

Na základe dohody medzi EÚ a Tureckom je možné vracať migrantov, ktorí sa nelegálne doplavili na grécke ostrovy z tureckého územia. Za každého vráteného Sýrčana môže Turecko od 4. apríla legálne poslať do EÚ iného utečenca zo Sýrie, čo sa podľa DPA doteraz týkalo približne 72.000 osôb.

Grécko po hrozbe Ankary, že vypovie migračnú dohodu, žiada plán B

Grécka vláda žiada od Európskej únie alternatívny plán po hrozbe Ankary, že odstúpi od migračnej dohody s EÚ, ak Brusel do októbra nezruší vízovú povinnosť pre tureckých občanov. Nemeckému denníku Bild to povedal grécky minister pre migráciu Jannis Muzalas.

Vypovedaním dohody o migrantoch, uzatvorenej s EÚ 18. marca, pohrozil turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu v rozhovore, ktorý cez víkend poskytol nemeckému denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Povedal, že dohoda funguje, pretože Turecko zaviedlo „veľmi závažné opatrenia“, vrátane boja proti pašovaniu ľudí. „Ale to všetko záleží na zrušení vízovej povinnosti pre našich občanov, ktoré je tiež zahrnuté do tejto dohody,“ dodal.

Ak podľa neho nebude pre Turkov uvoľnený vízový režim do októbra, „budeme nútení odstúpiť od dohody o readmisii a od dohody z 18. marca“, povedal Cavusoglu.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #dohoda #turecko #plán
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy