Ruský a ukrajinský veľvyslanec si vymenili pichľavé poznámky

Veľvyslanci Ruska a Ukrajiny si vymenili pichľavé poznámky na štvrtkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, venovanom narastajúcemu napätiu medzi oboma krajinami. Obe strany na stretnutí v New Yorku vyjadrili obavy, aby sa situácia nevymkla spod kontroly. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

11.08.2016 22:32
debata (100)

Ruský veľvyslanec Vitalij Čurkin po stretnutí povedal, že rade prečítal vyhlásenie svojho ministerstva zahraničných vecí, v ktorom vyjadruje „obavy a rozhorčenie nad pokusom o teroristickú sabotáž na území Krymskej republiky“.

Čurkin tiež vyjadril nádej, že Ukrajinci budú dostatočne rozumní a vyhnú sa ďalšej eskalácii, ale vyslovil aj pochybnosti, že sa to stane.

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Volodymyr Jelčenko medzitým vyjadril obavy z približne 40.000 ruských vojakov, ktorí sa podľa jeho slov zhromaždili neďaleko hraníc. Jelčenko povedal, že „tieto počty môžu naznačovať nejaké veľmi zlé úmysly“.

Jelčenko podľa vlastných slov dúfa, že diskusia „pomôže Rusku pochopiť, že nemôže pokračovať v takomto správaní“.

Rusko obvinilo Ukrajinu, že poslala na Krymský polostrov sabotérov, aby tam podnikali útoky. Podľa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) došlo počas víkendu k dvom takýmto pokusom o útoky na infraštruktúru Krymského polostrova. O život pri nich údajne prišli dvaja Rusi – vojak a príslušník FSB.

Ukrajina, ktorá je v súčasnosti nestálym členom BR OSN, následne požiadala o naliehavé prerokovanie záležitosti na pôde rady. Zasadnutie sa konalo za zatvorenými dverami.

Rusko anektovalo ukrajinský Krym v roku 2014 v reakcii na zosadenie ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Krátko nato vypuklo v dvoch východných oblastiach Ukrajiny povstanie proruských separatistov.

100 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Bezpečnostná rada OSN #Ukrajina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy