Šéf Trumpovej kampane inkasoval milióny dolárov od Janukovyča

15.08.2016 14:36
Paul Manafort
Šéfa volebného štábu Donalda Trumpa Paul Manafort. Autor: ,

Meno Paula Manaforta, šéfa volebného štábu Donalda Trumpa, sa vyskytuje až v 22 prípadoch na zozname podozrivých finančných transakcií spojených s menom bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Napísal to americký denník The New York Times s odvolaním sa na informácie ukrajinskej protikorupčnej agentúry (NABU). Z jej dokumentov vyplýva, že Manafort dostal od prezidentskej Strany regiónov za svoje služby 12,7 milióna dolárov.

Šéf Trumpovho štábu, ktorý sa od 80. rokov minulého storočia venuje politickému poradenstvu, pôsobil na Ukrajine v rokoch 2007–2012. Ešte tento rok v máji mal podľa amerického denníka vo svojej kyjevskej kancelárii osobné veci a nábytok. Podľa ukrajinských vyšetrovateľov boli súčasťou Manafortovho ukrajinského biznisu nezákonné machinácie nezdokumentované v účtovných knihách.

Ukrajinskí prokurátori navyše vyšetrujú skupinu firiem z daňových rajov, prostredníctvom ktorých si ľudia z Janukovyčovho okolia zaobstarávali drahé nehnuteľnosti vrátane palácov s vlastným golfovým ihriskom a zoologickou záhradou, uviedol The New York Times. Medzi stovkami podozrivých transakcií je aj dohoda o predaji ukrajinskej káblovej televízie firme, za vznikom ktorej stoja Manafort a ruský miliardár Oleg Deripaska, blízky spojenec Vladimira Putina.

NABU uvádza, že zatiaľ sa nezistilo, či sumu 12,7 milióna dolárov uvedenú v spisoch Manafort skutočne dostal. Aj keď ho nevyšetrujú, musel si podľa prokurátorov uvedomovať okolnosti svojich finančných transakcií na Ukrajine. Sám Manafort na žiadosť amerického denníka o vysvetlenie nereagoval. Jeho advokát Richard Hibey poprel, že by Manafort akékoľvek uvedené sumy dostal.

Janukovyč podľa The New York Times pred svojím útekom do Ruska v roku 2014 často využíval rady Manaforta a jeho firmy, vďaka ktorým vyhral niekoľkoraké voľby. Počas toho obdobia sa Manafort nikdy neprihlásil na ministerstve spravodlivosti USA, čo zákon vyžaduje od osôb, ktoré môžu ovplyvňovať politiku USA v prospech zahraničných klientov.

Manažér volebnej kampane Trumpovej súperky Hillary Clintonovej americkému denníku potvrdil, že aj Demokratická strana informáciami o podozrivých stykoch Trumnpovho tímu disponuje. „Trump musí zverejniť všetky informácie o vzťahoch svojich zamestnancov a konzultantov s Ruskom,“ uviedol manažér Robby Mook.

#Viktor Janukovyč #Paul Manafort
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku