Nemecký minister vnútra obhajuje správu o Turecku a islamistoch

Kým nemecké ministerstvo zahraničia sa čiastočne dištancovalo od správy ministerstva vnútra o kontaktoch Ankary s islamistami a teroristami, minister vnútra Thomas de Maiziére si za dokumentom stojí. Nie je čo ľutovať, povedal televíznej stanici RBB.

18.08.2016 07:22 , aktualizované: 09:57
Thomas de Maiziere Foto:
Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére potvrdil správu svojho rezortu, podľa ktorej Turecko roky vedome spolupracuje s islamskými a teroristickými organizáciami na Blízkom východe.
debata (52)

Dôverné vyjadrenie nemeckého ministerstva vnútra, ktoré v reakcii na otázku parlamentnej frakcie Ľavice uviedlo, že Turecko roky vedome spolupracuje s islamskými a teroristickými organizáciami na Blízkom východe, sa na verejnosť dostalo v utorok. Ankara tvrdenia popiera a od mediálnej prezentácie správy sa dištancovala aj nemecká diplomacia.

De Maiziére však s vyjadrením svojho rezortu problém nemá. „To, čo tam bolo dôverne popísané, je vypointované zobrazenie časti tureckej skutočnosti,“ myslí si. Turecká realita aj spolupráca Berlína a Ankary sú však podľa neho širšie.

Vysvetlenie spôsobu vzniku správy aj jej vplyvu na vzťahy s Tureckom požaduje nemecká parlamentná opozícia. Odpoveď by parlament mal dostať aj podľa koaličných sociálnych demokratov.

Merkelová: Utečenci nepriniesli do Nemecka terorizmus

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu uviedla, že utečenci nepriniesli terorizmus do Nemecka. Zopakovala tiež, že islam patrí do krajiny, pokiaľ je praktizovaný v súlade s ústavou, informovala tlačová agentúra Reuters.

Do Nemecka vlani prišiel viac než milión ľudí utekajúcich pred vojnou a chudobou na Blízkom východe, v Afrike a iných častiach sveta. Nálady voči nim v krajine sa zhoršili po sérii útokov z júla, vrátane troch spáchaných migrantmi. K dvom z týchto útokov sa prihlásila militantná skupina Islamský štát (IS).

„Fenomén islamistického terorizmu, IS, nie je fenoménom, ktorý k nám prišiel s utečencami,“ povedala Merkelová na mítingu svojich kresťanských demokratov v Meklenbursku-Predpomoransku pred septembrovými krajinskými voľbami.

Merkelová uviedla, že mnohí ľudia cestovali z Nemecka do Sýrie, aby tam podstúpili výcvik s islamskými militantmi. Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere ešte v júni oznámil, že do Sýrie alebo Iraku odišlo zo spolkovej republiky vyše 800 ľudí.

„Táto skupina nám robí starosti už niekoľko rokov,“ konštatovala kancelárka na podujatí v meste Neustrelitz, 100 kilometrov severne od Berlína.

Merkelovej popularita po nedávnych útokoch utrpela a 52 percent Nemcov sa medzičasom domnieva, že jej politika v súvislosti s migrantmi je zlá, vyplýva z minulotýždňových výsledkov prieskumu.

Prílev migrantov, z ktorých sú mnohí moslimovia, naopak zvýšil podporu protiimigračnej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá by si podľa očakávaní mohla viesť dobre v regionálnych voľbách v Meklenbursku-Predpomoransku a Berlíne.

„Jasne sme povedali, že islam, ktorý pracuje a žije na základe ústavy… patrí k Nemecku,“ citovala Merkelovú agentúra Reuters. Kancelárka dodala, že taký druh islamu, ktorý sa nedrží ústavy a neakceptuje rovnoprávnosť žien, nemá v krajine miesto.

52 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Nemecko #islam #Angela Merkelová #utečenci