Aj preto si pred úradom vlády v českom hlavnom meste musela vypočuť piskot desiatok protestujúcich. Demonštranti proti Merkelovej niesli podľa českých médií vo viacerých prípadoch aj plagáty kritizujúce islam. No v pražských uliciach sa našli sa aj stúpenci kancelárky.
Merkelová sa najprv stretla s premiérom Bohuslavom Sobotkom a potom s prezidentom Milošom Zemanom. Podľa prieskumu agentúry STEM z júna má na kancelárku skôr nepriaznivý alebo úplne nepriaznivý pohľad 80 percent Čechov. Jan Hartl zo STEM-u má na to jednoznačné vysvetlenie.
"Je absolútne jasné, že je to dané utečeneckou krízou. Merkelovej nepopularita je obrazom plochej debaty, ktorú v Česku o migrantoch máme. Nevidím možnosti obratu. Ľudia Merkelovú obviňujú z toho, že môže za tú údajnú hrôzu, ktorá sa na nás vraj rúti. Aj keď k ničomu takému nedošlo,“ povedal pre Pravdu Hartl.
Odborník na prieskum verejnej mienky však pripomína aj zaujímavý fakt. Pred utečeneckou krízou patrila Merkelová v Česku medzi najobľúbenejších zahraničných politikov. "Bola populárna preto, že hovorí zrozumiteľne. K otázkam EÚ sa vyjadrovala jasne, hoci mnohokrát je európska agenda zahmlená. Ľudia ocenia, keď politik vie, čo chce. A Merkelová tak pôsobila. Ukazovala líderstvo, ktoré je v európskych krajinách vzácne. Ona bola príkladom energickej, ráznej političky. To jej v očiach českej verejnosti pomáhalo,“ vyhlásil Hartl.
Otázka utečeneckej krízy, samozrejme, zarezonovala aj na tlačovej konferencii Merkelovej so Sobotkom. "Máme odlišný názor na otázku povinných kvót, nechceme prenos právomocí v oblasti migrácie do Bruselu,“ uviedol český premiér. Podľa Sobotku sa ukazuje, že s migráciou prichádzajú aj bezpečnostné riziká a ani integrácia sa vždy nepodarí.
Rovnako Merkelová pripustila, že na prerozdeľovanie utečencov majú Berlín a Praha rozličné pohľady. Kancelárka však pripomenula, že Nemecko a Česko sa zhodnú, čo sa týka ochrany vonkajších hraníc. "Veľmi sme uvítali, že Česko podporilo operáciu NATO v Egejskom mori a dohodu s Tureckom,“ uviedla Merkelová.
Kancelárka ani po návšteve Prahy zo strednej Európy neodchádza. Už v piatok sa Merkelová vo Varšave stretne s visegrádskou štvorkou. Slovensko bude na schôdzke zastupovať premiér Robert Fico. Témou stretnutia bude určite aj migrácia a príprava na summit 27 krajín EÚ, ktorý sa koná 16. septembra v Bratislave.
Podľa maďarského experta na strednú Európu Dániela Bárthu sa V4 a Nemecko musia snažiť o spoluprácu. "Téma migrácie stále straší všetkých zúčastnených. Nie je jednoduché ňou pohnúť,“ uviedol analytik. Odborník z Centra pre euroatlantickú integráciu a demokraciu však pripomína, že kľúčovými sú ekonomické otázky a diskusia o budúcnosti EÚ. "Vzťahy visegrádskej štvorky a Nemecka majú strategickú povahu,“ pripomenul pre Pravdu Bártha.
Pôvodný text z agentúr sme nahradili článkom z denníka Pravda.