Škótska vláda začala chystať nové referendum o nezávislosti

06.09.2016 21:52
Nicola Sturgeonová
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Autor:

Škótska vláda začala pripravovať podklady pre nové referendum o nezávislosti na Británii a zisťovať, aká časť Škótov by o ukončenie zväzku s Londýnom stála. Vyhlásila to škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová, ktorá chce hlasovanie vypísať v závislosti na vývoji chystaného vyjednávania Londýna o novej podobe vzťahov s Európskou úniou. Sturgeonová podľa stanice BBC takisto zverejnila plán na masívnu podporu škótskych podnikov.

„Budeme diskutovať o návrhu zákona o referende, aby bol pripravený na okamžité prijatie, ak dospejeme k záveru, že nezávislosť je najlepšou cestou, ako ochrániť záujmy Škótska,“ povedala v utorok v škótskom parlamente Sturgeonová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Júnové rozhodnutie britských voličov vystúpiť z EÚ podľa nej zásadne zmenilo podmienky pre Škótov, ktorých väčšina si v plebiscite priala zostať súčasťou únie. Preto má Edinburgh právo na vypísanie nového referenda bez ohľadu na to, že v tom predminulom Škóti hlasovali pre zotrvanie vo zväzku s Britániou, povedala. Podľa súčasných prieskumov majú stále mierne navrch zástancovia pokračovania zväzku s Londýnom.

Sturgeonová, ktorej nacionalisti majú faktickú väčšinu v škótskom parlamente, chce referendum vypísať v závislosti na Londýnom vyrokovaných podmienkach vzťahov s EÚ a potenciálnej podpore pre odchod.

V reakcii na nové podmienky, ktoré môžu pre škótske podniky nastať po odchode Británie z EÚ, zverejnila prvá ministerka aj plán ich podpory. Vyhradila na ňu fond v objeme 500 miliónov libier (takmer 600 miliónov eur), ktorý má v nasledujúcich rokoch MSP poskytnúť záruku financií na investície.

Sturgeonová tiež oznámila, že vláda investuje štyri miliardy libier (vyše 4,7 miliardy eur) do infraštruktúrnych projektov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #nezávislosť #Škótsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku