Johnson: Sýrsky režim je bábkou ovládanou Ruskom a Iránom

17.10.2016 11:03
Boris Johnson
Britský minister zahraničných vecí považuje sýrsky režim za bábku v rukách Ruska a Iránu. Autor:

Treba pokračovať vo vyvíjaní tlaku na sýrsky režim a na tých, čo ho podporujú, aby sme zastavili masaker v Aleppe. Pred rokovaním úniových ministrov zahraničných vecí to v pondelok v Luxemburgu vyhlásil šéf britskej diplomacie Boris Johnson.

„Sýrsky režim ako bábku ovládajú Rusko a Irán,“ uviedol Johnson, ktorý chce prostredníctvom ekonomických sankcií a diplomatického tlaku dosiahnuť koniec bombardovania Aleppa. Johnson tiež apeloval na Rusko, aby si zvolilo inú cestu a pokračovalo v mierových rokovaniach.

Kritický voči Rusku bol francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault. Ruské počínanie v sýrskom Aleppe prirovnal k deštruktívnemu bombardovaniu čečenskej metropoly Groznyj. Za francúzsku prioritu označil boj proti teroristickým skupinám v Sýrii a Iraku.

V Aleppe je dramatická situácia a bombardovanie civilistov nemôže zostať nepotrestané. Takto vníma danie v Sýrie belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders. Únia by podľa neho mala byť aktívnejšia v dialógu s Ruskom, ale neoblomná vo svojich postojoch.

Voči sankciám je naopak skeptický šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier, ktorý sa obáva, že neprispejú k zastaveniu bojov.

#Rusko #Sýria #Irán #Boris Johnson
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku