Kommersant: Kremeľ chce bojovať proti 'falzifikácii dejín'

Čeliť pokusom o falzifikáciu dejín je úlohou tímu odborníkov pri ruskej Bezpečnostné rade, najvyššom poradnom orgáne prezidenta Vladimira Putina. Napísal to v pondelok denník Kommersant.

31.10.2016 17:25
debata (571)

Medzi hlavnými historickými udalosťami vystavenými falšovaniu je podľa prezidentského tímu aj vývoj v Československu v roku 1968. V akom ohľade môžu byť informácie o týchto udalostiach a vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v auguste toho istého roku falzifikované, nie je z článku ruského denníka zrejmé.

Historická pravda sa podľa ruských expertov stala obeťou „deštruktívnych akcií“ zahraničných centrál v rámci ich protiruskej politiky. Zahraničie proti Rusku vedie dezinformačnú kampaň a hybridnú vojnu, pri ktorej využíva „historickú negramotnosť“ ruskej mládeže, súdia členovia vedeckého tímu. Falzifikácii je podľa nich vystavených šesť najdôležitejších etáp sovietskych a ruských dejín, ktorých ruskú interpretácii treba koordinovane obhajovať.

Figuruje medzi nimi aj vzťah vtedajšieho Sovietskeho zväzu k politickým krízam v niekdajšej Nemeckej demokratickej republike, v Maďarsku a v Československu.

Obhajovať je tiež podľa autorov koncepcie treba národnostnú politiku cárskeho Ruska a ZSSR, podiel Sovietskeho zväzu na porážke nacistického Nemecka za druhej svetovej vojny alebo správnu interpretáciu paktu Molotov-Ribbentrop, v ktorého tajnom dodatku sa Moskva a Hitlerova tretia ríša dohodli na delení Poľska.

Osobitná pozornosť sa musí podľa vedeckého tímu venovať pádu cárskeho režimu a víťazstvu boľševickej revolúcie z roku 1917, ktorých sté výročie pripadá na budúci rok. Toto výročie môže odštartovať „pokusy o zámerné skresľovanie tohto historického obdobia“.

Vedecká skupina Bezpečnostné rady odporučila, aby v médiách a v internete boli odhaľované pokusy o falzifikáciu dejín a aby sa na tejto kampani podieľali aj ďalšie postsovietske štáty a krajiny „blízkeho pohraničia“. Účastníci zasadnutia sa tiež vyslovili za zriadenie „centra pre plánovanie, organizáciu a realizáciu strategických informačných operácií“.

Hlavné podklady pre odporúčania vedeckej rady dodal podľa Kommersantu ruský generálny štáb a ministerstvo obrany.

571 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy