ICC: USA možno páchali v Afganistane vojnové zločiny

Existujú predbežné dôvody domnievať sa, že americké sily páchali v rokoch 2003-2004 v Afganistane a v tajných väzniciach inde vo svete vojnové zločiny, oznámila v pondelok prokuratúra Medzinárodného trestného súdu (ICC) v holandskom Haagu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

15.11.2016 08:26
ICC, Fatou Bensoudová Foto:
Fatou Bensoudová je na čele úradu prokuratúry, ktorý sa zaoberá konaním USA v Afganistane.
debata (53)

Podľa správy úradu prokuratúry ICC existuje dôvod domnievať sa, že americké sily v zmienených rokoch mučili väzňov v Afganistane, ale aj v tajných väzniciach Ústrednej spravodajskej služby (CIA) v Poľsku, Litve a Rumunsku, kam ich údajne z Afganistanu prepravili.

„Príslušníci amerických ozbrojených síl, ako sa zdá, podrobili najmenej 61 zadržaných osôb mučeniu,“ uviedol úrad prokuratúry. Dodal, že príslušníci CIA zrejme mučili ďalších 27 ľudí.

Úrad prokuratúry, ktorý vedie Fatou Bensoudová, uviedol, že čoskoro rozhodne o tom, či bude viesť plné vyšetrovanie. Jeho výsledky by potenciálne mohli viesť k obvineniam jednotlivcov a vydaniu zatykača.

Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 v USA americká armáda obsadila veľké časti Afganistanu v rámci honu na bojovníkov hnutia Taliban a teroristickej siete al-Káida, dodal Reuters.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #USA #Medzinárodný trestný súd
Flowers