O spolupráci v rámci Severoatlantickej aliancie sa diskutovalo okrem iného kvôli vyjadreniam budúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré vyzneli tak, že by Spojené štáty nemuseli prísť na pomoc v prípade napadnutia niektorej z členských krajín.
Práve víťazstvo republikánskeho kandidáta v amerických prezidentských voľbách rad európskych politikov zneistilo. Od stretnutia s Obamom, ktorý už s Trumpom rokoval, si preto sľubovali cenné postrehy o ďalšom smerovaní Spojených štátov.
Piatková debata s Merkelovou, francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, talianskym premiérom Matteom Renzim, britskou premiérkou Theresou Mayovou a španielskym premiérom Marianom Rajoyom sa zamerala aj na vzťah k Rusku. Politici sa pritom zhodli na tom, že je nutné v sankčnom tlaku na Moskvu pokračovať.
„Znovu sme odsúdili protiprávnu anexiu Krymu,“ uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní Rajoy, ktorý zdôraznil nutnosť prímeria na východe Ukrajiny. „Zatiaľ sú pokroky v minskom procese neviditeľné,“ podotkla zasa Merkelová.
Šestica politikov debatovala aj o migrácii alebo boji proti Islamskému štátu. Zhodla sa na potrebe prímeria v Sýrii a zaistenia humanitárnej pomoci v oblastiach postihnutých dlhoročnými bojmi. „O Sýrii sme hovorili veľmi podrobne a predovšetkým sme povedali, že sa musí zlepšiť humanitárna situácia v Halabe,“ uviedla nemecká kancelárka.
Ako očakávali nemecké médiá, časť stretnutia bola rozlúčkou s odchádzajúcim americkým prezidentom. Od Merkelovej dostal Obama ako darček drevenú vianočnú pyramídu. Z poslednej oficiálnej návštevy na európskom kontinente odletel Obama pred 13:00 do Peru, kde sa zúčastní na summite Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC).