Netanjahua zvrhli. Socha prepadla na teste slobody prejavu

, 07.12.2016 09:02
Netanjahu, socha
Netanjahuova socha po pár hodinách padla. Autor: ,

Iba niekoľko hodín vydržala na centrálnom telavivskom námestí štvormetrová pozlátená socha premiéra Benjamina Netanjahua. Sochu tam v utorok ráno na vysokom podstavci vztýčil jej autor, izraelský umelec Itaj Zalajt.

Svojím dielom, ktoré podľa Netanjahuovej prezývky nazval Kráľ Bibi, vraj chcel otestovať slobodu prejavu v Izraeli. Ministerka kultúry sochu označila za prejav nenávisti voči premiérovi a mesto Tel Aviv nariadilo autorovi, aby svoj výtvor odstránil.

Zalajt patrí k umelcom, ktorí kritizujú úrady za to, že poskytujú štátnu pomoc len tvorcom lojálnym vláde. Na soche pracoval tri mesiace.

Ministerka kultúry Miri Regevová tento rok zaviedla nové pravidlá financovania. Okrem iného ohlásila, že jej úrad zastaví pomoc divadelným a tanečným skupinám, ktoré nevystupujú v židovských osadách na palestínskom Západnom brehu Jordánu. Rozhodnutie neúčinkovať v osadách je pre mnoho súborov politickým aktom a vyjadrením nesúhlasu s osadníckou politikou vlády. Socha prilákala na Rabinovo námestie veľa zvedavcov a novinárov, ktorí si dielo fotografovali a debatovali o ňom. Viacerí sa dohadovali, či to má byť výraz výsmechu, alebo pocty premiérovi, ktorý zastáva funkciu štvrtýkrát.

„Jednoducho som spracoval realitu a umiestnil ju na miesto, ktoré si zaslúži,“ povedal Zalajt. Jedna z okoloidúcich sochu označila za „strašnú“ a povedala, že podľa nej autor chcel Netanjahua zobraziť ako diktátora.

Telavivská radnica Zalajtovi nariadila, aby sochu vztýčenú bez povolenia najneskôr do jednej hodiny popoludní odstránil. Tesne pred vypršaním termínu okoloidúci sochu strhli na zem. Niektoré izraelské médiá to ironicky komentovali slovami, že občania si nedali ujsť príležitosť Netanjahua zvrhnúť. Zalajt si potom svoje dielo odviezol a protest tým ukončil.

Bývalá členka mestskej rady Jael Dajanová sochu označila za vztýčený ukazovák, ktorý poukazuje na to, že tak ako Netanjahu rozhoduje o osude židovskej osady Amona, rovnako vládne aj druhému najľudnatejšiemu mestu Izraela. „Ukazuje Izraelčanom, že Netanjahu je kráľom Tel Avivu,“ povedala.

Jednému ľavicovo orientovanému pozorovateľovi pri pohľade na sochu vyvstal biblický príbeh o zlatom teľati. Stúpenec pravice, ktorý sa predstavil ako Avi, zase sochu vnímal ako primerané dielo, zodpovedajúce postaveniu Netanjahua. „Je to pekné, Netanjahu si to zaslúži, ľudí ho volia znova a znova,“ povedal.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku