Porušovanie prímeria v Sýrii ohrozuje mierové rokovania, tvrdí turecký minister

Vláda v Sýrii opakovaným porušovaním prímeria ohrozuje mierové rokovania s opozíciou, ktoré sú plánované v kazašskej Astane. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu to povedal dnes po tom, ako sýrske povstalecké skupiny v pondelok oznámili prerušenie príprav na ohlásené rokovania.

04.01.2017 12:19
debata (3)

Podľa Čavušoglovho vyjadrenia pre štátnu tlačovú agentúru Anadolu sa musí porušovaním prímeria v Sýrii tamojšou vládou a jej spojencami zaoberať Irán, ktorý je podporovateľom sýrskeho prezidenta Bašára Asada a zároveň jedným z garantov dohody o prerušení bojov, sprostredkovanej Tureckom a Ruskom. Turecko v sýrskej občianskej vojne podporuje protivládnych povstalcov.

Prímerie medzi sýrskymi provládnymi silami a „umiernenými“ povstaleckými skupinami začalo platiť v noci z 29. na 30. decembra.

Čavušoglu dnes varoval, že tzv. astanský proces môže zlyhať, ak sa nepodarí „zastaviť stupňujúce sa porušovanie“ tejto dohody, ktorá vznikla práve s cieľom vytvoriť priestor pre nové mierové rokovania. Tie sa majú podľa tureckého ministra začať 23. januára.

Sýrski povstalci už v nedeľu tvrdili, že sýrske vládne lietadlá obnovili bombardovanie povstaleckého údolia Wádí Baradá neďaleko Damasku.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Turecko #prímerie