Z Donbasu hlásia nové boje, Moskva z nich viní Porošenka

Na východe Ukrajiny, najmä okolo mesta Avdijivka v Doneckej oblasti, pokračujú ozbrojené strety.

01.02.2017 18:49
debata (88)

Vládna strana v stredu popoludní oznámila dvoch ďalších mŕtvych a dvoch zranených vojakov, separatisti hlásia neurčený počet civilných obetí. Jednotlivé strany sa naďalej vzájomne obviňujú z útokov. Politický šéf Severoatlantickej aliancie vyzval Moskvu, aby využila svoj „značný vplyv“ nad separatistami a dosiahla prerušenie bojov.

„Počas uplynulého týždňa bolo prímerie porušené v 5 600 prípadoch, zhoršila sa humanitárna situácia, viac ako 20 000 ľudí sa uprostred zimy ocitlo bez vody, elektriny a tepla. Vyzývame na okamžité prerušenie bojov a stiahnutie všetkých síl vrátane ťažkých zbraní,“ vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zdôraznil, že medzinárodným pozorovateľom musí byť umožnený plný prístup do oblasti konfliktu, vrátane hraníc s Ruskom, a uistil, že aliancia je pripravená pokračovať v politickej i praktickej podpore Ukrajiny.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov počas návštevy Abú Dabí v stredu vyhlásil, že za terajšími udalosťami stojí priamo ukrajinský prezident Petro Porošenko a že to uznáva aj Západ. Tvrdil, že to zaznamenala aj „inak hlboko zaujatá nemecká tlač“.

Z Moskvy sa v tejto súvislosti ozývajú hlasy, že Porošenko by vraj rád zrušil mierové dohody z Minska a problém opäť riešil silou. Podľa niektorých týchto hlasov ukrajinský prezident tiež preveruje, aký postoj voči Ukrajine plánuje zaujať nový americký prezident Donald Trump.

Ruská agentúra TASS napísala, že námestník ukrajinského ministra obrany Ihor Pavlovskyj sa preriekol, že ukrajinské jednotky v Donbase vykonávajú útočné akcie. „Nech je to, ako chce, dnes sa naši chlapci pri naskytnutej možnosti posunuli meter za metrom, krok za krokom vpred,“ citoval TASS ukrajinského námestníka.

Separatisti hlásia desiatky mŕtvych, avšak na ukrajinskej strane

Povstalecká agentúra DAN s odvolaním sa na nemenovaného člena velenia separatistických síl naopak tvrdí, že ukrajinské jednotky pri pokusoch preraziť frontovú líniu počas uplynulých 24 hodín prišli o 93 vojakov. Počet zranených ide podľa neho do stoviek.

Predstaviteľ ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk s narážkou na ruskú podporu povstalcov obvinil „ruské okupačné vojská“, že pokračujú v porušovaní akýchkoľvek dohôd o prerušení paľby. „Nepriateľ pokračuje v ostreľovaní ukrajinských pozícií pri Avdijivke, Piski, Marijinky, Krasnohorivky a Novogrygorivky z raketometov, tankov, diel, mínometov,“ povedal.

Prakticky rovnaké obvinenia voči ukrajinským silám vzniesol hovorca separatistov Eduard Basurin.

88 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Donbas #separatisti