Bayrou vyzýva Fillona, aby stiahol svoju kandidatúru

Líder francúzskeho centristického Demokratického hnutia (MoDem) Francois Bayrou sa domnieva, že kandidát konzervatívcov pre prezidentské voľby Francois Fillon má v súvislosti so škandálom ohľadom fiktívneho zamestnávania svojej manželky len jedinú možnosť - stiahnuť svoju kandidatúru.

05.02.2017 17:21
Francois Fillon Foto:
Francois Fillon.
debata (2)

„Francúzi sa domnievajú, a ja si to myslím tiež, že na to, aby predvolebné diskusie mali úroveň, niet iného východiska“ – len stiahnutie Fillonovej kandidatúry, uviedol Bayrou vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL.

Podľa najnovšieho prieskumu týždenníka Journal du Dimanche si 68 percent oslovených Francúzov myslí, že Fillon by mal svoju kandidatúru stiahnuť. Za čestného človeka tohto bývalého predsedu vlády považuje ešte stále 23 percent opýtaných, zvyšných 77 percent má opačný názor.

Na odstúpenie Fillona počas tohto víkendu vyzval aj vplyvný senátor za Republikánov (LR) Bruno Gilles. Vo vysielaní RTL Gilles vyhlásil, že aj keby sa Fillon obvinení zbavil, „v hlavách ľudí aféra zostane“ a tak „s Fillonom voľby nemôžeme vyhrať“. Gilles vyzval ľudí vo Fillonovom okolí, aby ho presvedčili, nech odstúpi. V opačnom prípade podľa neho strane hrozí rozpad.

Počas víkendu sa ukázalo, že Fillon čelí ďalším obvineniam zo zneužívania štátnych peňazí. Spravodajský portál Mediapart totiž zverejnil niektoré zo šekov, ktorými sa Fillon pred rokmi obohacoval na úkor parlamentu.

Išlo o prípady z rokov 2005–07, keď Fillon šekmi inkasoval nevyužité peniaze určené pôvodne na odmeny pre poslaneckých asistentov. Za normálnych okolností by tieto peniaze zostali na účtoch parlamentu. Podľa Mediapart takto si prilepšovalo viacero pravicových poslancov. Niektorí z nich už čelia stíhaniu. Fillonov štáb sa k týmto najnovším obvineniam odmietol vyjadriť.

Škandál okolo Fillona – donedávna favorita prezidentských volieb – vypukol minulý týždeň, keď francúzsky týždenník Le Canard enchainé prišiel s informáciami, že Penelope Fillonová ako asistentka svojho manžela a jeho náhradníka v parlamente získala v rokoch 1988 až 2013 od štátu neoprávnene spolu 831 440 eur.

Ďalších asi 100 000 eur jej bolo vyplatených za údajné články pre médiá. Fillon ako bývalý poslanec ako asistentov platil aj svoje deti – počas štúdií im vyplatil čiastku 84 000 eur.

Fillon naďalej odmieta stiahnuť svoju prezidentskú kandidatúru a podľa blízkych spolupracovníkov sa chystá obhájiť vystúpením v médiách. Obvinenia na svoju adresu označuje za politicky motivovaný útok zo strany vládnucej ľavice.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #François Fillon