Stalina, Brežneva aj Putina schvaľuje rekordný počet Rusov

16.02.2017 08:10

Popularita komunistického diktátora Josifa Stalina, ktorému historici pripisujú milióny obetí, dosiahla v Rusku historické maximum za posledných 16 rokov.

Uviedol to denník RBK s odvolaním sa na prieskum nezávislého sociologického strediska Levada.

Rusom sa podľa týchto zistení ešte viac než Stalin pozdáva sovietsky vodca Leonid Brežnev a najmä terajší prezident Vladimír Putin. Naopak z predchádzajúcich vodcov majú najmenej radi Nikitu Chruščova, Borisa Jeľcina a Michaila Gorbačova, ktorí sa svojho času snažili „povoľovať skrutky“ režimu.

Kým v marci 2006 s „nadšením“, „úctou“ či „sympatiami“ pristupovalo ku Stalinovi 37 percent opýtaných, tento rok v januári to už bolo 46 percent. Brežnevova obľuba za posledných 11 rokov stúpla z 39 na 47 percent, Putinova zo 76 na 83 percent.

„Čím vyhrotenejšia je situácia v krajine, čím horším problémom čelí štát, tým viac v masách rastie dopyt po drsných vodcoch. Za liberálnejších čias tieto nálady opadajú, ale teraz sme v konflikte so Západom, v novom kole studenej vojny, a preto vidíme rast sympatií k takýmto postavám,“ vysvetlil výsledky prieskumu sociológ Alexej Graždankin z Levadu.

Podľa iného prieskumu Levadu skoro tretina Rusov oceňuje, že za Putina sa v Rusku žije najlepšie za posledných 100 rokov. Ale 29 percent označilo za ideálnu éru dobu Brežnevovej vlády, označovanú kritikmi za obdobie stagnácie, ktorá nakoniec – už za Gorbačova a Jeľcina – vyústila v pád komunizmu a rozpad sovietskeho impéria.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #Vladimir Putin #Josif Stalin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku