Vášne vyvolal ďalší dekrét. Tentokrát Lukašenkov

Približne dvetisíc ľudí sa v piatok v bieloruskej metropole Minsk zišlo na demonštrácii proti zákonu zdaňujúcemu tých, čo nepracujú na plný úväzok.

17.02.2017 22:30
debata (25)

Išlo o jeden z najväčších protestov, aké krajina zažila v uplynulých rokoch.

Legislatíva známa ako „zákon proti sociálnym parazitom“, vyžaduje, aby ľudia, ktorí odpracovali menej než 183 dní za rok, zaplatili vláde ako náhradu stratu na daniach v prepočte asi 235 eur.

Zákon vstúpil do platnosti v roku 2015, pričom sa stretol s veľkou nevôľou bieloruskej verejnosti. Mnohí Bielorusi totiž aj viac ako dva roky po páde krajiny do hospodárskej recesie majú stále veľké problémy s tým, aby na konci mesiaca vôbec vyšli s peniazmi.

Pre bývalú sovietsku republiku, ktorú už od roku 1994 vedie prezident Alexander Lukašenko označujúci sám seba za „posledného diktátora v Európe“, sú protesty takéhoto rozsahu nezvyčajné.

Demonštranti sa dnes zišli na hlavnom námestí v Minsku. Viacerí z nich niesli transparenty s heslami ako „Prezident je najväčším parazitom“. Podľa svedkov bolo na proteste prítomných len minimum policajtov a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa bieloruské úrady snažili zabrániť tomu, aby sa konal.

Bielorusko sa v hospodárskej recesii nachádza už od roku 2015. Môže za to prudký pokles cien ropy a tiež ekonomická kríza v susednom Rusku, s ktorým má táto krajina úzke hospodárske väzby a kam odchádza pracovať mnoho Bielorusov, ktorí zarobené peniaze posielajú domov.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #dekrét #minsk #Alexander Lukašenko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy