Putin uzná dokumenty vydané na území Donecka a Luhanska

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, podľa ktorého sa budú v Ruskej federácii uznávať rôzne formy dokladov a evidenčné čísla vozidiel vydané ukrajinským občanom a osobám bez štátnej príslušnosti, trvale žijúcim na východe Ukrajiny na území separatistickej Doneckej a Luhanskej oblasti.

18.02.2017 20:30
Vladimir Putin, Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin počas rokovania svojho kabinetu.
debata (138)

Podľa v sobotu zverejneného stanoviska tlačovej služby Kremľa, citovanej agentúrou TASS, má dekrét „chrániť práva a slobody jednotlivcov a občanov“, pričom sa riadi „všeobecne uznávanými zásadami a normami medzinárodného humanitárneho práva“.

V dekréte sa konštatuje, že uvedené opatrenia platia dočasne, kým sa na základe dohôd z Minska neurovná situácia v Doneckej a Luhanskej oblasti.

Rusko bude okrem iného uznávať doklady totožnosti, doklady o vzdelaní a (alebo) o kvalifikácii, rodný list, doklad o sobáši alebo rozvode či osvedčenie o evidencii vozidla.

Občania Ukrajiny a osoby bez štátnej príslušnosti s trvalým pobytom na území Donecka a Luhanska budú tiež môcť vstupovať a opúšťať územie Ruskej federácie bez víz s osobnými dokladmi vydanými príslušnými orgánmi týchto oblastí a platnými na ich území.

Na podpísanie dekrétu reagoval dnes na bezpečnostnej konferencii v Mníchove po rokovaní s americkým viceprezidentom Michaelom Penceom ukrajinský prezident Petro Porošenko, podľa ktorého „je to ďalší dôkaz ruskej okupácie a porušovania medzinárodného práva Ruskom“.

138 debata chyba
Viac na túto tému: #dekrét #Vladimir Putin #doneck #Ukrajina #Luhansk