OBSE kritizuje Rusko za uznávanie dokladov vydávaných separatistami

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) kritizovala krok Ruska, ktoré sa rozhodlo uznávať cestovné a iné doklady vydávané separatistickými regiónmi Doneckom a Luhanskom ležiacimi na východe Ukrajiny.

21.02.2017 07:22
debata (87)

„Z nášho pohľadu je tento dekrét v rozpore s cieľmi mierového procesu vo východnej Ukrajine,“ cituje agentúra APA z vyhlásenia rakúskeho predsedníctva OBSE, zverejneného v pondelok večer.

Predsedníctvo OBSE vyjadrilo hlboké znepokojenie z tohto postupu Ruskej federácie. Zároveň pripomenulo, že „doklady vydané na suverénnom území Ukrajiny sú platné iba vtedy, ak pochádzajú od medzinárodne uznávaných úradov“. Konštatovalo tiež, že „jednostranné akcie ohrozujú úsilie o vyriešenie krízy na Ukrajine a týkajúcej sa Ukrajiny“.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podpísal dekrét, podľa ktorého Moskva uznáva dokumenty vydané proruskými separatistami a umožní bezvízový styk ukrajinským občanom a osobám bez štátnej príslušnosti, ktoré tam majú trvalé bydlisko. Zatiaľ čo Kremeľ obhajoval tento krok ako „humanitárne gesto“, Nemecko ho označilo za porušenie minských dohôd.

Podľa niektorých ruských expertov by mohlo ísť o prvý krok k uznaniu ukrajinských separatistických regiónov Ruskom, ktoré v rozpore s medzinárodným právom pričlenilo v roku 2014 k svojmu územiu Krymský polostrov.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #OBSE #separatisti