Nezvestný finančník je podozrivý zo sprenevery 100 miliónov dolárov

Bývalý finančný manažér švajčiarskeho priemyselného koncernu ABB je podozrivý zo sprenevery 100 miliónov dolárov v pobočke firmy v Kórejskej republike.

23.02.2017 08:39
ABB, logo, firma, spoločnosť Foto: ,
Švajčiarsku spoločnosť ABB, ktorá má v portfóliu viaceré priemyselné firmy, mal bývalý zamestnanec pripraviť o 100 miliónov dolárov.
debata (7)

Muž je už dva týždne nezvestný, informovali v stredu švajčiarske a nemecké médiá.

Kórejský pokladník dcérskej spoločnosti koncernu so sídlom v Soule O Mjung-se, ktorého funkcia bola na úrovni viceprezidenta, je podozrivý zo systematického falšovania podkladov a bankových dokumentov, pričom zrejme pritom spolupracoval aj s ďalšími osobami – pravdepodobne externými spolupracovníkmi banky. Motívom trestnej činnosti bolo zrejme „iba“ osobné obohatenie. Nič nenasvedčuje tomu, že by v hre bolo podplácanie politikov alebo iných osôb.

Muž, po ktorom pátra tak juhokórejská polícia, ako aj Interpol, pracoval v ABB 20 rokov. Nezvestný je od 7. februára, firma prišla na spreneveru o dva dni neskôr.

Únik je taký veľký, že pravdepodobne sa bude musieť prehodnotiť aj čistý zisk ABB za minulý rok, ktorý dosiahol 1,96 miliardy dolárov.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #sprenevera #finančný podvod #ABB