Guvernér Nasir Ahmad El-Rufai „ocenil bezpečnostné služby za ich snahu pri oslobodzovaní Nemcov,“ uvádzalo sa vo vyhlásení. Neboli v ňom však podrobnosti zo záchrany a ani informácie, kde sa teraz Nemci nachádzajú a či bol niekto zatknutý.
Ozbrojení únoscovia požadovali výkupné 60 miliónov naír (približne 200.000 dolárov) za prepustenie profesora Petra Breuniga a jeho asistenta Johannesa Behringera. Oboch páchatelia uniesli pod hrozbou použitia strelnej zbrane v stredu 22. februára a vošli s nimi do krovín neďaleko archeologického náleziska pri dedine Jenjela v štáte Kaduna. Dvoch dedinčanov, ktorí sa pokúšali Nemcom pomôcť, únoscovia zastrelili, uviedla polícia.
Breunig (65) a Behringer (dvadsiatnik) patria do štvorčlennej skupiny z Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom. Ďalším dvom členom tímu, ženám, únoscovia nijako neublížili. Nemci spolupracovali s nigérijskou Národnou komisiou pre múzeá a pamätníky na obnove pamiatok zo záhadnej starodávnej kultúry Nok.
Títo ľudia z ranej železnej doby, pokladaní za najstaršiu starodávnu civilizáciu západoafrického regiónu, dnešnej Nigérie, sú povestní svojimi terakotovými sochami v životnej veľkosti.
Únosy kvôli výkupnému sú v Nigérii bežné, pričom obeťami sa stávajú bežní obyvatelia a dokonca aj deti, ale tiež cudzinci. Únoscovia zvyčajne po zaplatení výkupného prepustia obete bez ujmy na zdraví, hoci bezpečnostné sily už zachránili niekoľko významných rukojemníkov. Úradujúci nigérijský prezident Yemi Osinbajo si vo štvrtok 23. februára predvolal šéfa federálnej polície, aby od neho dostal informácie o snahách nájsť Nemcov.