Prečo Londýn 'šokovalo' veto Moskvy?

, 02.03.2017 07:17
Bašár Asad
Sýrsky prezident Bašár Asad. Autor: ,

"Británia je šokovaná tým, že Rusko už siedmy raz za päť rokov zablokovalo v BR OSN návrh rezolúcie o Sýrii a čuduje sa, že tak urobila aj Čína," reagoval Matthew Rycroft, britský zástupca v OSN na rusko-čínske veto avizované Moskvou dávno pred samotným hlasovaním. Francúzsko, USA a Británia pripravili návrh rezolúcie vraj po tom, čo vyšetrovanie "potvrdilo použitie chemických zbraní sýrskou armádou".

Yakov Kedmi, bývalý šéf izreralskej rozviedky Nátiv, sa pokúsil odhaliť, čo sa skrýva za „šokom“ nielen Londýna.

„Saudská Arábia a Katar investovali do britských a amerických politikov obrovské peniaze s cieľom rozdrviť prezidenta Bašára Asada, ktorý im neimponuje. A teraz čo? Kde je výsledok? Peniaze sú fuč a Katarčania a Saudi sa pýtajú, čo ste urobili… Veď sme v BR OSN navrhli rezolúciu o Asadovi a nemôžeme za to, že to tak dopadlo, bránia sa adresáti finančnej investície. Tak nám vráťte peniaze, žiada Rijád aj Doha. A tu kdesi spočíva nervozita Londýna, ktorý dal slovo a Asad ďalej funguje,“ analyzuje situáciu bývalý izraelský spravodajca.

Rycroft si však hudie svoje: „Blokovaním rezolúcie podkopávajú dôveru v BR OSN a v medzinárodné pravidlá zakazujúce používanie tejto barbarskej zbrane.“

Moskva má podľa očakávania iný názor. „Rezolúcia je v rozpore so základným princípom prezumpcie neviny pred ukončením vyšetrovania,“ upozornil ešte v sobotu Vladimir Safronkov, dočasný veľvyslanec Ruska pri OSN. Aj čínsky veľvyslanec pri OSN Liu Jieyi upozornil, že „akékoľvek riešenie musí byť v súlade s cieľom, ktorým je stabilizácia situácie v Sýrii v čo najkratšom čase.“

A ako dodal, „každý, kto má skutočný záujem o stabilizáciu v Sýrii, nebude konať v rozpore so spomínaným cieľom“. Navyše, trojica navrhovateľov rezolúcie účelovo zabúda napríklad na jasné dôkazy o použití sarinu a yperitu islamskými teroristami z tzv. Islamského štátu či dnes už premenovaného Frontu an Nusrá.

„Asad nemá budúcnosť po tom, ako sa dopustil zločinov v Sýrii. Je zodpovedný za smrť 600-tisíc ľudí, za 2 milióny utečencov a zničenie svojej krajiny,“ opakuje stále a najnovšie aj pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung šéf saudskoarabskej diplomacie Ádil Džubajr.

Čo majú proti Asadovi USA, tzv. civilizovaný svet, ale aj Saudi a Katarčania? Podľa viacerých znalcov blízkovýchodných pomerov dôvodov je viac. Napríklad skutočnosť, že v Sýrii existuje zákaz politických strán na základe náboženskej orientácie. Platí to ešte z čias vlády Háfiza Asada.

Sýria bola jedinou krajinou na Blízkom východe, v ktorej potláčali, a neraz aj veľmi tvrdo, činnosť Moslimských bratov. Na ich nedávne vládnutie nemajú milióny Egypťanov dobré spomienky. Pritom hlavným sponzorom „bratov“ bol a je Katar.

Rovnako podporoval hnutie Hamas. Doha pomáhala nielen lídrovovi Moslimských bratov Muhammadovi Mursímu, ktorý dnes sedí v Egypte za mrežami, ale aj „bratom“ v Tunise. Katar má prsty aj v ich podpore počas prevratu v Líbyi a v následnom rozpade politicko-spoločenského systému.

„Katar bol tak tútorom Moslimských bratom na Blízkom východe. Prečo? To je už iný problém, ale je to skutočnosť,“ dodáva v tejto súvislosti aj Yakov Kedmi. Je tu však ešte jeden dôvod, prečo je Asad pieskom v očiach nielen Dohe a Rijádu. Sýrsky prezident mal a má osobitné vzťahy s Iránom.

Krajiny v Perzskom zálive ako je Saudská Arábia, ale v prvom rade práve Katar, vidia v Damasku hlavného spojenca Teheránu na Blízkom východe. Navyše, Irán je síce moslimskou, ale nie arabskou krajinou. A čo viac, Sýria v osobe Asada podporuje hnutie Hizballáh. Teda šiítske náboženské hnutie, ktoré má ozbrojené krídlo v Libanone.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#BR OSN #Rusko #Sýria #Veľká Británia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk