Tymošenková zmenila imidž, ale nie politické ambície

Tajomstvo je vonku: Medzinárodný menový fond (MMF) je nespokojný s Ukrajinou a Ukrajina s jeho pripravovaným memorandom.

16.03.2017 10:28
debata (32)

„MMF bude na rokovaní 20. marca rozhodovať o ďalšej pôžičke Ukrajine vo výške jednej miliardy dolárov,“ oznámil Gerry Rice, riaditeľ MMF zodpovedný za medzinárodné vzťahy. Ako by tým polial živou vodou niektorých ukrajinských politikov.

Prvenstvo v tomto smere patrí šéfke opozičnej frakcie Baťkivščina (Vlasť) Julii Tymošenkovej, niekdajšiej premiérke. Využíva každú možnosť pripomenúť sa Ukrajincom s cieľom vrátiť sa do „veľkej“ politiky. Julka, ako ju familiárne Ukrajinci volajú, síce v posledných týždňoch zmenila imidž, ale nie politické ambície.

Ukrajinská politická stálica Julia Tymošenková... Foto: SITA/AP
Julia Tymošenková Ukrajinská politická stálica Julia Tymošenková má nový účes.

„Teraz sa viacej podobám na ženu ako na bojovníčku,“ zdôvodnila vonkajšiu zmenu v rozhovore pre televíziu TSN, hoci vnútri stále ostáva bojovníčkou, ktorá dokáže v pravý čas „nájsť na stole“ obálku s potrebnou informáciou. Napríklad zatiaľ utajovaný návrh memoranda MMF týkajúci sa Ukrajiny.

„Podľa návrhu Ukrajinu riadia zvonku pomocou bábkovej vlády,“ informovala Tymošenková v televízii 112 Ukrajina. Z „tajného“ dokumentu MMF citovala dva úryvky: „miera korupcie na Ukrajine je mimoriadna“ a „v rukách malej skupiny ľudí je skoncentrovaná politická a ekonomická moc“. „MMF takto hovorí o klanovom spôsobe riadenia krajiny,“ komentuje expremiérka.

Zároveň upozornila, že nekritizuje MMF, ale ukrajinskú politickú moc, prezidenta, premiéra, ministra financií a väčšinu v snemovni. Šéfka opozičnej parlamentnej frakcie preto zopakovala, že Baťkivščina žiada od všetkých spomínaných politikov, aby ešte pred rokovaním MMF „podali poslancom vysvetlenie“. Zároveň zdôraznila, že nik nevie, čo je v dokumente, ktorý vznikol na základe podkladov ukrajinského prezidenta, šéfa národnej banky a premiéra a je podľa nej obrazom „úplnej hospodárskej kolonizácie“. Nič nové, ak si vypočujete hlasy samotných Ukrajincov.

„Mám v rukách návrh memoranda, ktoré okrem iného obsahuje zvýšenie vekovej hranice odchodu do dôchodku, odpredaj poľnohospodárskej pôdy, zníženie počtu nemocníc, pedagógov, ako aj ďalších pracovníkov v rozpočtovej sfére,“ udrela Tymošenková účelovo na city Ukrajincov.

Skutočnosť, že ona má a iní nemajú dokument, jej umožňuje hrať „sólo“ na nepokojnej politickej scéne. Podľa nej však Kyjev musí spolupracovať s MMF, pretože poskytuje „dlhodobé“, najlacnejšie pôžičky, ako aj pôžičky, ktoré sú podmienené reformami. „Ibaže to, čo výmenou ponúka vládna moc, nevyhovuje Baťkivščine,“ zdôraznila jej líderka.

Na Ukrajine však existujú ľudia, ktorí stavajú záujmy miliónov Ukrajincov vyššie ako politické ambície jednotlivcov. Ide hlavne o dobre informovaných ekonómov a politológov. K posledne menovaným patrí napríklad Michail Pavliv, šéf kyjevského Fondu humanitárnej stratégie.

„Ukrajina nepotrebuje peňaženku MMF. Jej pôžičky potrebuje dnešná vládna moc, aby sme ich prejedli,“ napísal na jednej zo sociálnych sietí ukrajinský odborník. V tejto súvislosti pripomenul krutú realitu. Napríklad, že počas troch najbližších rokov bude musieť štát vyplatiť 22 miliárd dolárov a za jeden rok 10 miliárd v rámci splatenia zahraničného dlhu.

„Je to pozostatok vládnutia kabinetu Arsenija Jaceňuka,“ osviežil pamäť spoluobčanom Pavliv. Podľa neho východiskom je o. i. default a odloženie splácania zahraničných pôžičiek v dlhšom časovom horizonte. Rovnaký názor má aj ukrajinský ekonóm Viktor Skarševskij. „V prvom rade však potrebujeme zmenu vládnej moci,“ nazval Pavliv recept, o ktorom čoraz viac Ukrajincov zatiaľ iba hovorí.

Julka, ako familiárne Ukrajinci Tymošenkovú... Foto: SITA/AP
Julia Tymošenková Julka, ako familiárne Ukrajinci Tymošenkovú volajú, síce v posledných týždňoch zmenila imidž, ale nie politické ambície.

„Z návrhu memoranda, ktoré zverejnili niektoré politické sily, vyplýva, že naša vláda klame MMF, keď hovorí o úspechoch. Obsahuje napríklad konštatovanie, podľa ktorého Ukrajina dosiahla stabilný hospodársky rast. Nie je to vôbec pravda. Je to presne opačne, o čom svedčia aj oficiálne čísla Štátneho štatistického výboru,“ nastavil zrkadlo Porošenkovi a spol. ukrajinský ekonóm Vsevoloď Stepaňuk, podľa ktorého vládna moc už tretí rok takýmito „rozprávkami“ kŕmi hlavne ukrajinského voliča.

Podľa poslanca Sergeja Miščenka, dnes už bývalého člena Bloku Petra Porošenka, politická špička v Kyjeve sa však zatiaľ pokúša sedieť na dvoch stoličkách: chce získať pôžičku MMF nevýhodnú pre milióny Ukrajincov a zároveň si zachovať povesť v očiach ukrajinskej verejnosti.

© Autorské práva vyhradené

32 debata chyba
Viac na túto tému: #MMF #referendum #Júlia Tymošenková #Ukrajina