Japonsko napriek kritike ulovilo 333 veľrýb

Japonská veľrybárska flotila sa dnes vrátila do prístavu na západe krajiny po 83-dňovej výprave, počas ktorej v antarktickej oblasti napriek medzinárodnému odsúdeniu ulovila a zabila stovky veľrýb.

31.03.2017 11:44
debata (4)

Japonská veľrybárska flotila sa dnes vrátila do prístavu na západe krajiny po 83-dňovej výprave, počas ktorej v antarktickej oblasti napriek medzinárodnému odsúdeniu ulovila a zabila stovky veľrýb.Podľa japonskej vlády tri plavidlá dorazili do prístavu v meste Šimonoseki na ústrednom ostrove Honšú po tom, ako v Južnom oceáne nalovili 333 kusov vráskavca minke, oznámil japonský minister rybného priemyslu Judži Jamamoto.

Austrálska pobočka svetovej ochranárskej spoločnosti Sea Shepherd prisľúbila, že bude blokovať japonské veľrybárske lode, avšak jej postoj „v danej oblasti akosi zoslabol“, podotkol Jamamoto na tlačovej konferencii.

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) so sídlom v holandskom Haagu v roku 2014 rozhodol, že tzv. „vedecký lov veľrýb“, ktorý Japonsko uskutočňuje v antarktickej oblasti, je v rozpore s moratóriom o love veľrýb z roku 1986.

Po rozhodnutí súdu sa Japonsko rozhodlo prerušiť lov veľrýb na jeden rok. Túto kontroverznú činnosť však obnovilo vo fiškálnom roku 2015, ktorý sa ukončil v marci 2016, pričom sa japonská vláda rozhodla znížiť lov veľrýb o tretinu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #veľryby