WHO: V Idlibe útočili nervovo paralytickou látkou. Zrejme sarinom

U ľudí v severosýrskej provincii Idlib, ktorí sa v utorok stali obeťou údajného chemického útoku, sa prejavovali symptómy poukazujúce na možné použitie nervovo paralytickej látky.

05.04.2017 15:17
debata (69)

Uvádza sa to vo vyhlásení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Pri útoku na povstalecké pozície v meste Chán Šajchún prišlo podľa správ miestnych aktivistov o život najmenej 72 ľudí.

WHO poukázala na to, že obete nemali podľa dostupných informácií nijaké vonkajšie zranenia a náhle a hromadne sa u nich prejavili akútne dýchacie a ďalšie problémy, ktoré zavinili väčšinu úmrtí. To by podľa WHO naznačovalo, že došlo k použitiu bližšie nešpecifikovanej chemickej bojovej látky.

Podľa USA to bol sarin

„V niektorých prípadoch sa dá zrejme hovoriť aj o ďalších prejavoch zodpovedajúcim vystaveniu organofosfátom, čo je skupina chemikálií, v ktorej sú aj nervovo paralytické látky,“ píše sa vo vyhlásení WHO.

Podľa Spojených štátov úmrtia zapríčinil nervový plyn sarin, ktorým na povstalecké pozície zaútočilo sýrske vládne letectvo. Prudko toxický kvapalný sarin patrí medzi organofosfáty a nervovo paralytické látky.

Rusi obvinili povstalcov

Rusko tvrdí, že jedovaté chemické látky unikli z povstaleckého muničného skladu a továrne, ktoré boli zasiahnuté počas útokov sýrskeho letectva. Moskva ale neuviedla, aká konkrétna látka mala pri náletoch uniknúť.

Sýrska opozícia označila tvrdenia Moskvy o tom, že sa v povstaleckom sklade v Idlibe nachádzali chemické zbrane, za lož.

Pri liečbe a diagnostike pacientov, zasiahnutých pri útoku v Idlibe, pomáhajú podľa WHO aj tureckí experti. Do oblasti už boli zaslané aj dodávky potrebných liečiv. Priamo v Turecku ošetrujú 58 obetí útoku v Sýrii.

Vinu popreli

Šéf sýrskych povstalcov z provincie Idlib odmietol tvrdenie Ruska, že toxický plyn v Chán Šajchúne unikol zo skladu zbraní rebelov.

„Každý videl to lietadlo, ako bombardovalo oblasť plynom,“ povedal agentúre Reuters Hasan Hadzi Alí, šéf Slobodnej idlibskej armády (SIA).

SIA bojuje proti sýrskemu režimu po boku Sýrskej slobodnej armády (FSA). Obe sú podporované Tureckom.

Alí dodal, že všetci miestni civilisti vraj vedeli, že rebeli v oblasti útoku nemajú žiadne sklady zbraní ani továreň na ich výrobu. Chemické zbrane vraj ani nedokážu vyrobiť.

69 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #WHO #nervový plyn #bojový plyn #Idlib