V Sýrii zasiahol výbuch konvoj s civilistami. Najmenej 126 mŕtvych, zomrelo aj 68 detí

Na 126 stúpol počet obetí sobotňajšieho bombového útoku na konvoj autobusov s evakuantmi čakajúci na vstup do sýrskeho mesta Aleppo. Informovalo o tom dnes Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

15.04.2017 17:15 , aktualizované: 16.04.2017 15:47
debata (77)

Medzi obeťami je 109 ľudí evakuovaných zo šiitských dedín Fua a Kafrája v provincii Idlib vrátane 68 detí a 13 žien. Desiatky zranených sú v kritickom stave, takže počet mŕtvych ešte zrejme bude stúpať, uviedol dnes podľa agentúry AP šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán.

K útoku sa doteraz nikto neprihlásil.

Exilová organizácia ochrancov ľudských práv SOHR predtým informovala o najmenej 24 mŕtvych a mnohých zranených. Oba zdroje sa zhodujú, že išlo o cielený útok, pretože explodovalo auto s výbušninou.

K incidentu došlo podľa agentúry Reuters v oblasti Rašidín ležiacej na periférii Aleppa, kde čakajú na vstup do mesta desiatky autobusov prevážajúcich šiitských obyvateľov dedín Fua a Kafrája, ktoré sú evakuované na základe dohody medzi bojujúcimi stranami.

Podľa sýrskej štátnej televízie explodovala nálož umiestnená v aute. Televízia odvysielala zábery, na ktorých je vidieť telá ležiace na zemi a hustý čierny dym stúpajúci z viacerých požiarov. Autobusy boli očiernené výbuchom a ich okná sú vybité.

„Samovražedný atentátnik riadil nákladné auto označené ako auto s humanitárnou pomocou a nechal ho vybuchnúť v blízkosti 75 autobusov,“ uviedla SOHR. Dodala, že explózia sa odohrala na západnom predmestí Halab.

S niekoľkodňovým oneskorením sa v piatok začala evakuácia štyroch miest a obcí v Sýrii obliehaných povstalcami, resp. provládnymi silami, ktorú sprostredkovali Irán a Katar.

Približne 60 autobusov vezúcich asi 2300 ľudí vyrazilo ráno v sprievode sanitiek zo sunnitských miest Madája a Zabadání ležiacich v provincii Damask v blízkosti hraníc s Libanonom, ktoré sú v obkľúčení provládnych síl. Dopravili ich do provincie Idlib nachádzajúcej sa na severozápade Sýrie a ovládanej povstalcami.

Ďalších asi 75 autobusov odviezlo v provincii Idlib okolo 5000 ľudí zo šiitských dedín Fua a Kafrája, ktoré obliehajú povstalci. Ich cieľom boli vládou kontrolované oblasti provincie Aleppo.

Podľa dohody má mestá Madája a Zabadání opustiť 20 000 ľudí, z obcí Fua a Kafrája sa nútene odsťahuje 4000 obyvateľov.

Evakuácia sa však podľa SOHR „zasekla“ v dôsledku sporov medzi vládou a povstalcami týkajúceho sa realizácie odsunu. Zastavila ju skupina Tahrír aš-Šám blízka al-Káide, ktorá žiada, aby okolo 100 provládnych bojovníkov z autobusov vystúpilo a vrátilo sa späť do Fuy a Kafráje.

77 debata chyba
Viac na túto tému: #Aleppo