Le Pen naznačil, že zásluhu na úspechu dcéry Marine má jeho politika

Zakladateľ francúzskeho krajne pravicového Národného frontu (FN) Jean-Marie Le Pen zorganizoval v nedeľu vo svojom sídle vlastný večierok, na ktorom so svojimi najvernejšími politickými druhmi čakal na výsledok prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku.

24.04.2017 09:55
debata

Jeho dcéra Marine v ňom postúpila do druhého kola, v ktorom sa 7. mája stretne s centristom Emmanuelom Macronom.

Večierok sa konal v Le Penovom sídle Montretout v meste Saint-Cloud v departemente Hauts-de-Seine.

Ako dnes napísal denník Libération, Le Pen sa počas neho vyhýbal vysloveniu podpory svojej dcére. Namiesto toho opakoval, že je bojovníkom. Z jeho slov tiež vyplynulo, že jeho dcéra za svoj volebný úspech vďačí „40 rokov trvajúcemu boju proti dekadentnosti Francúzska“, ktorý – ako naznačil – viedol práve on. Dodal, že „Marine sa kvalifikovala, a to je pre nás najhlavnejšie“. Uviedol, že svoju dcéru podporí aj v druhom kole volieb.

Libération pripomína, že Jeanovi-Mariemu Le Penovi trvalo 30 rokov, kým sa – v roku 2002 – dostal do druhého kola volieb, v ktorom ho porazil Jaques Chirac. Jeho dcéra Marine potrebovala na vyšvihnutie sa do najvyššej politiky len päť rokov.

Le Pen sa počas svojej politickej dráhy opakovane dostával do konfliktu so zákonom, a to kvôli podnecovaniu k rasovej nenávisti alebo popieraniu zločinov z obdobia nacizmu.

Tento patriarcha FN sa v roku 2015 napokon stal bremenom aj pre vlastnú stranu. Pod vedením jeho dcéry Marine sa totiž FN usiloval viesť umiernenejšiu politiku v snahe získať nových voličov. Le Pen však svoju rétoriku nezmiernil, čo spolu s ďalšími spormi viedlo k jeho vylúčeniu zo strany.

Vzťahy medzi Marine Le Penovou a jej otcom sú podľa ich blízkych spolupracovníkov stále „chladné“ a držia si od seba odstup.

Marine Le Penová čakala na výsledok prvého kola prezidentských volieb v meste Hénin-Beaumont v departemente Pas-de-Calais.

debata chyba
Viac na túto tému: #Marine Le Penová #Jean-Marie Le Pen