Vojačka Manningová zostane po prepustení z väzenia v aktívnej službe

16.05.2017 20:53

Americká vojačka Chelsea Manningová, ktorú odsúdili v súvislosti s rozsiahlym únikom tajných armádnych a diplomatických dokumentov, zostane po prepustení z väzenia v aktívnej službe, zatiaľ čo je posudzované jej posledné odvolanie.

Oznámila to dnes armádna hovorkyňa Jennifer Johnsonová.

Manningovú, ktorá si mala odpykať vo väzení 35-ročný trest, prepustia v stredu po necelých siedmich rokoch na základe milosti od predošlého prezidenta USA Baracka Obamu. Podľa Johnsonovej zostane príslušníčkou ozbrojených síl v aktívnej službe s uplatnením štatútu „nadmerného voľna“, pričom nebude dostávať plat, ale bude mať nárok na starostlivosť v armádnych zdravotníckych zariadeniach.

Manningová, ktorá počas výkonu trestu zmenila svoje pohlavie, bola v roku 2013 usvedčená ešte pod mužským menom Bradley Manning za vydanie tajných materiálov skupine WikiLeaks, ktorá ich následne zverejnila na internete. V čase tohto úniku pracovala ako armádny spravodajský analytik v Bagdade.

Manningovej prípad bol jedným z najzávažnejších únikov tajných materiálov v dejinách Spojených štátov. Odsúdená si odpykávala svoj trest vo vojenskej väznici Fort Leavenworth v štáte Kansas. Proti verdiktu vojenského súdu podala odvolanie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #Chelsea Manningová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku