Obamu privítali v Berlíne ako rockovú hviezdu, vychválil Merkelovú

Bývalý prezident USA Barack Obam sa v Nemecku objavil na verejnej diskusii o demokracii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou pri legendárnej Brandenburskej bráne.

25.05.2017 15:12
debata (7)

Obama ocenil Merkelovú ako jedného zo svojich „najobľúbenejších partnerov“ počas svojho pôsobenia v prezidentskej funkcii.

Bezpečnostné opatrenia pred Brandenburskou bránou v nemeckej metropole boli prísne. Obama s Merkelovou tam totiž na pódiu verejne diskutovali pred tisíckami ľudí, ktorí prišli na zhromaždenie pri príležitosti 500. výročia reformácie. Na oblohe hliadkovali policajné vrtuľníky a ostreľovači v kuklách pozorovali miesto z neďalekých striech.

Barack Obama (vstrede) s Angelou Merkelovou... Foto: Reuters, AXEL SCHMIDT
obama, merkel Barack Obama (vstrede) s Angelou Merkelovou (vľavo) verejne diskutovali pred tisíckami ľudí, ktorí prišli na zhromaždenie pri príležitosti 500. výročia reformácie.

Obama pochválil Merkelovú ako človeka, ktorý vykonal „výnimočnú prácu“, a potom začal obhajovať vlastné pôsobenie v prezidentskom úrade a tiež hodnoty liberálnej demokracie, ktoré zastávajú obaja lídri.

Bývalý americký prezident povedal davu divákov, že narastá nacionalizmus a xenofóbia, „preto musíme zahnať tieto trendy, ktoré porušujú ľudské práva, potláčajú demokraciu či obmedzujú slobody jednotlivca“.

Obama nepriamo narážal na svojho nástupcu v Bielom dome Donalda Trumpa, keď rozprával o potrebe vnímať rozvojovú pomoc a diplomaciu ako základné črty národnej bezpečnostnej politiky.

„Nemôžeme sa izolovať. Nemôžeme sa skrývať za múr,“ povedal Obama a diváci nadšene reagovali.

Merkelová, ktorá bola Obamovou hostiteľkou na tom istom mieste aj pred štyrmi rokmi, odcestuje do Bruselu na summit lídrov členských krajín NATO, na ktorom sa zúčastní aj prezident Trump.

Dnešné vystúpenie Obamu v rámci Evanjelických cirkevných dní v Berlíne kritizovali niektorí nemeckí opoziční politici ako publicitu v prospech Merkelovej pred nemeckými septembrovými parlamentnými voľbami. Tie chce Merkelová vyhrať a získať štvrté funkčné obdobie.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #USA #Barack Obama #Angela Merkelová #Berlín #diskusia