Čína uväznila aktivistu skúmajúceho dodávateľov Ivanky Trumpovej

Aktivistu, ktorý skúmal pracovné podmienky u čínskych dodávateľov Ivanky Trumpovej, v Číne uväznili a ďalší dvaja sú od nedele nezvestní. O prípade, ktorý vrhá čudné svetlo na podnikanie dcéry amerického prezidenta v druhej najväčšej ekonomike sveta, informovali dnes tlačové agentúry s odvolaním sa na mimovládnu organizáciu ochrancov práv China Labor Watch (CLW), sídliacu v New Yorku.

31.05.2017 13:08
debata (3)

Chua Chaj-feng podľa CLW v utajení vyšetroval pracovné podmienky v továrni na obuv v provincii Ťiang-si v centrálnej Číne. Jeho manželka uviedla, že úrady ho v utorok zatkli a obvinili z tajného nahrávania rozhovorov v podniku. Nebola však schopná získať žiadne informácie o ďalších dvoch aktivistoch, Li Čaovi a Su Chengovi.

Od založenia CLW pred 17 rokmi „sme viedli veľa podobných vyšetrovaní, ale nemali sme žiadny problém,“ povedal agentúre AFP riaditeľ organizácie Li čchiang, podľa ktorého sú obvinenia vznesené na adresu aktivistov v provincii Ťiang-si neopodstatnené. „Teraz je to prvýkrát, čo vyšetrujeme dodávateľa Ivanky Trumpovej, a tak je možné, že to s tým súvisí,“ dodal.

„Vyzývame prezidenta Trumpa a Ivanku Trumpovú, ako aj značky, ktoré sú s ňu spojené, aby sa zasadili o oslobodenie našich spolupracovníkov,“ vyhlásil.

Značka Ivanka Trump sa odmietla vyjadriť

Značka Ivanka Trump odmietla vyjadrenie, zatiaľ čo Biely dom a právny zástupca Ivanky Trumpovej sa ešte nevyjadrili, poznamenala agentúra Reuters a dodala, že otázky adresované čínskej polícii zostali bez odpovede a hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia uviedla, že o danej veci nič nevie, a ďalšie vyjadrenie odmietla.

Ivanka Trumpová, takisto ako jej otec, pre ktorého pracuje ako poradkyňa, uisťuje, že riadenie svojich firiem odovzdala svojim blízkym, aby sa kvôli práci v Bielom dome vyhla obvineniu zo stretu záujmov.

„Ivankina značka by mala okamžite prestať spolupracovať s týmto dodávateľom a Trumpova vláda by mala zmeniť súčasnú politiku a vyčítať Číne porušovanie ľudských práv,“ uviedla hovorkyňa ústredia demokratov Adrienne Watsonová podľa agentúry AP. Ivanka sa podľa nej musí rozhodnúť, či môže ignorovať zjavný pokus čínskej vlády umlčať vyšetrovanie ohľadom vykorisťovania pracujúcich.

Trump vo volebnej kampani obviňoval Čínu, že „ukradla“ milióny pracovných miest v Spojených štátoch, ale jeho rodine to nestačilo na to, aby sa zriekla služieb tejto „dielne sveta“, poznamenala AFP a dodala, že Trumpove vzťahy nadobudli pozoruhodne na srdečnosti od chvíle, keď na začiatku apríla hostil vo svojej luxusnej rezidencii na Floride čínskeho prezidenta, za prítomnosti Ivanky a jej muža Jareda Kushnera. Ten je považovaný za jedného z najbližších poradcov prezidenta.

Dôkazy o nadčasoch a nízkych platoch

Aktivisti podľa CLW od marca zhromažďovali dôkazy, že továrne skupiny Chua-ťien v Kan-čou v Ťiang-si a v Tung-kuan u Kantone na juhu krajiny nútia zamestnancov k nadčasom za plat menší, než je zákonom stanovená minimálna mzda, čo mali zamaskovať falošné výplatné pásky.

Značka Ivanky Trumpovej nevyrába v Číne priamo, ale zverila väčšinu svojej výroby podnikom, ktoré v Číne šijú oblečenie, obuv či kabelky. Továrne skupiny Chua-ťien vyrábajú obuv aj pre firmy, ako je Coach, Nine West, Karl Lagerfeld či Kendall + Kylie.

Na začiatku mája Ivankin manžel Jared Kushner a jeho rodinná realitná firma vyvolali rozruch, keď jeho sestra Nicole Kushnerová Meyerová spomenula bratovo meno počas schôdzky s čínskymi investormi v Pekingu, od ktorých sa snažila získať 150 miliónov dolárov pre projekt luxusných bytov v New Jersey. Nabádala tiež investorov, aby ťažili z kontroverzného vízového programu, ktorý umožňuje získať stály pobyt v USA, preslávenú „zelenú kartu“, výmenou za najmenej polmiliónovú investíciu. Rodina Jareda Kushnera sa potom musela ospravedlniť.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #aktivisti #pracovné podmienky #Ivanka Trumpová