Gabriel povedal, že oficiálne rozhodnutie o stiahnutí nemeckých vojakov zatiaľ nepadlo a Berlín nemá konkrétny plán ďalšieho postupu. Minister však zdôraznil, že už neexistuje alternatíva voči ich stiahnutiu.
Čavušoglu uviedol, že nemeckí poslanci môžu navštíviť príslušníkov Bundeswehru na základni NATO v tureckom meste Konya, nie však nemeckých vojakov na tureckej základni Incirlik. „Momentálne nie sú podmienky pre návštevu v Incirliku,“ citovala ho agentúra DPA.
Šéf tureckej diplomacie už pred stretnutím s Gabrielom konštatoval, že Turecko nebude stáť v ceste stiahnutiu nemeckých vojakov. „Privítali sme ich, keď prišli, a keď budú odchádzať, potom sa s nimi priateľsky rozlúčime,“ povedal.
V Incirliku je umiestnených približne 260 nemeckých vojakov spolu s prieskumnými lietadlami Tornado a tankovacím lietadlom. Presunúť by ich mali do Jordánska, odkiaľ sa budú naďalej podieľať na boji proti teroristickej skupine Islamský štát (IS).
Turecká vláda podľa zdrojov z nemeckého ministerstva zahraničných vecí odôvodnila najnovší zákaz návštevy poslancov Spolkového snemu (Bundestagu) na základni Incirlik tým, že Nemecko udelilo azyl tureckým dôstojníkom. Ankara ich obviňuje z členstva v hnutí Fethullaha Gülena, ktorému turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pripisuje zodpovednosť za vlaňajší pokus o prevrat.
Gabriel sa v Ankare stretne aj s Erdoganom a tureckým premiérom Binalim Yildirimom.
Ešte pred odletom do Turecka zdôraznil, že naťahovanie sa s Tureckom vo veci Incirliku trvá už pridlho a priveľmi zaťažuje bilaterálne vzťahy. „Už dávno nejde o spoločný boj proti IS, ale o vnútornú politiku. Nemôžeme pripustiť, aby sa naši vojaci stali politickou hračkou,“ vyhlásil s tým, že členovia nemeckého parlamentu musia mať možnosť kedykoľvek navštíviť jednotky Bundeswehru na misiách v zahraničí, keďže práve oni rozhodujú o ich nasadení.