Polícia zatýkala na letisku Heathrow v súvislosti s útokom v Manchestri

Pri minulomesačnom teroristickom útoku na koncerte speváčky Ariany Grande zahynulo 22 ľudí, vrátane detí a tínedžerov.

07.06.2017 08:49

Britská polícia zatkla na londýnskom letisku Heathrow 38-ročného muža.

Muž, zatknutý pre podozrenie z teroristických trestných činov, sa nachádza vo väzbe. V utorok neskoro večer o tom na Twitteri informovala manchesterská polícia.

„Zatknutie bolo vopred plánované a letisku nehrozilo žiadne priame nebezpečenstvo,“ uviedla polícia.

Úrady v rámci vyšetrovania samovražedného bombového útoku na koncerte v hale Manchester Arena zatkli už celkovo 19 ľudí a 12 z nich prepustili bez obvinenia, pričom sedem mužov je stále vo väzbe.

Polícia prepustila aj brata bombového útočníka, Ismaila Abediho.

Útok 22. mája sa stal krátko po skončení koncertu americkej speváčky Ariany Grande v spomínanom severoanglickom meste. Útočník Salman Abedi, Brit líbyjského pôvodu, tam zabil 22 ľudí.

Polícia sa snaží zistiť, či mužovi pomáhala nejaká sieť komplicov, a pracuje aj na rekonštrukcii jeho poslednej trasy pohybu. Vyšetrovatelia zverejnili v utorok aj ďalšie fotografie, a to snímky bieleho Nissanu Micra zadržaného v Manchestri – podľa slov polície sa v ňom našli „dôležité dôkazy“.

Polícia vyzvala každého, kto auto videl od 13. apríla – keď ho predal jeho predchádzajúci majiteľ – do 15. apríla, keď Abedi odišiel zo Spojeného kráľovstva, aby sa skontaktoval s detektívmi.

Abedi sa vrátil do Británie z Líbye štyri dni pred útokom. „Abedi počas týchto štyroch dní chodieval do auta a sme presvedčení, že odtiaľ bral predmety, z ktorých zostrojil výbušné zariadenie,“ vysvetlil hlavný vyšetrovateľ Russ Jackson.

Polícia zverejnila aj fotografiu športovej tašky s logom amerického futbalového tímu San Francisco 49ers a vyzvala každého, kto ju pozná, aby sa prihlásil.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #letisko #manchester #Heathrow #zatýkanie #útok v Manchestri