Stalin je podľa Rusov najvýznamnejšou historickou osobnosťou, predbehol Putina

Za najväčšiu historickú osobnosť považujú Rusi komunistického diktátora Josifa Stalina, ktorému historici pripisujú milióny obetí, v očiach verejnosti je však stále považovaný za strojcu vojnového víťazstva.

26.06.2017 09:58
debata (1010)

Za Stalinom, ktorého meno v prieskume nezávislého strediska Levada vyslovilo 38 percent opýtaných, nasledovali na delenom druhom mieste súčasný prezident Vladimir Putin a básnik Alexander Puškin, obaja zhodne s podporou 34 percent.

Ďalšie priečky patrili vodcovi boľševickej revolúcie Vladimirovi Iľjičovi Leninovi a cárovi Petrovi I. Pri obdobnom prieskume pred piatimi rokmi sa v prvej pätici na rebríčku objavili rovnaké mená, len za Stalinom (42 percent) vtedy nasledovali Lenin a Peter I. (obaja po 37 percentách), Puškin (29) a Putin (22 percent), pripomenula agentúra Interfax.

Tento rok sa do prvej desiatky prebojovali ešte kozmonaut Jurij Gagarin, spisovateľ Lev Tolstoj, sovietsky maršál Georgij Žukov, cárovná Katarína II. a básnik Michail Lermontov. V druhej desiatke skončili napríklad vedci Michail Lomonosov, Dmitrij Mendelejev či Albert Einstein a Isaac Newton, vojvodcovia Alexander Suvorov a Michail Kutuzovov, sovietski vodcovia Leonid Brežnev a Michail Gorbačov či francúzsky cisár Napoleon.

Opýtaní sami uvádzali mená historických osobností a mohli ich vymenovať niekoľko, a preto súčet odpovedí v prieskume prevýšil 100 percent.

Putin nedávno v rozhovore s americkým režisérom Oliverom Stonom hovoril aj o Stalinovi, ktorého označil za produkt svojej doby. „Nadmerné démonizovanie Stalina je jednou z ciest, ako útočiť na Sovietsky zväz, na Rusko. Ako ukázať, že dnešné Rusko na sebe stále nesie akési materské znamienka stalinizmu. Všetci máme nejaké materské znamienka, no a čo?“ povedal.

Rusko sa podľa Putina zásadne zmenilo. „V pamäti samozrejme čosi zostáva, ale to neznamená, že máme zabudnúť na hrôzy stalinizmu spojené s koncentračnými tábormi a s likvidáciou miliónov našich spoluobčanov,“ vyhlásil ruský prezident.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #Josif Stalin #Sovietsky zväz