V počítačovom útoku majú prsty ruské tajné služby, tvrdí Ukrajina

Do počítačového útoku vírusom na Ukrajine z 27. júna boli zapojené ruskej tajnej služby a ich cieľom bolo zničiť dôležité dáta a vyvolať paniku. Vo vyhlásení to tvrdí ukrajinská tajná služba SBU.

01.07.2017 14:19
debata (51)

Podľa SBU tento útok, ktorý sa začal v utorok na Ukrajine a neskôr sa rozšíril do celého sveta, bol dielom rovnakých pirátskych skupín, ktoré vlani v decembri uskutočnili útoky na finančný systém a dopravné a energetické objekty na Ukrajine.

„Hlavnou úlohou vírusu bolo zničiť dôležité dáta a narušiť činnosť ukrajinských štátnych aj súkromných inštitúcií s cieľom vyvolať medzi obyvateľstvom paniku,“ uviedla tajná služba vo vyhlásení, ktoré zverejnili ukrajinské médiá.

Útok bol podľa SBU vopred dobre naplánovaný a spustený postupne v niekoľkých etapách. Začal v predvečer ukrajinského štátneho sviatku. Ukrajinské úrady obvinili Moskvu z tohto počítačového útoku hneď v utorok. Hovorca prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov toto obvinenie rozhodne odmietol ako „nepodložené“.

SBU v novom vyhlásení zopakovala názor zahraničných expertov, že nový vírus sa len tvári ako vydieračský softvér, takzvaný ransomware. Mal vyvolať dojem, že cieľom je obohatenie páchateľov. „V skutočnosti vírus skrýva rozsiahly útok na Ukrajinu. Svedčí o tom neprítomnosť reálneho mechanizmu na získanie požadovaných peňazí,“ uviedla tajná služba.

Na túto skutočnosť už vo štvrtok poukázali počítačoví experti. Podľa nich o inom ako zištnom pozadí útoku svedčí zvláštny spôsob platby výkupného za dešifrovanie zablokovaných súborov a následná komunikácia s hackermi.

Tí totiž oproti bežnému postupu zaviedli len jediné platobné spojenie a ako kontakt si zriadili e-mail u nemeckého poskytovateľa elektronickej pošty Posteo. Spoločnosť však obratom schránku zablokovala, takže postihnutí nemajú žiadnu možnosť kontaktovať útočníkov, hoci peniaze možno ďalej prevádzať.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #hackerský útok
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy