Macron ohlásil reformu inštitúcií a koniec výnimočného stavu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v slávnostnom prejave pred oboma komorami parlamentu vo Versailles načrtol priority svojho päťročného mandátu.

03.07.2017 16:54
macron príhovor francúzsko Foto: ,
Macron navrhol tiež znížiť počet poslancov o tretinu a zrušenie špeciálneho súdu pre členov vlády.
debata (17)

Uviedol okrem iného, ​​že sa vydá radikálne odlišnou cestou ako jeho predchodcovia, ktorých bilanciu označil za „neuspokojivú“. Oznámil napríklad reformu francúzskych inštitúcií s tým, že ak sa ju nepodarí presadiť do roka, vyhlási k danej otázke referendum. Macron tiež potvrdil, že na jeseň vo Francúzsku skončí rok a pol trvajúci výnimočný stav zavedený po teroristických útokoch v Paríži.

Dodal, že dôraz chce počas svojej vlády klásť na efektivitu, zodpovednosť vlády a to, aby zastupovala všetky vrstvy obyvateľstva.

Efektivita v prípade parlamentu podľa neho znamená plodiť menej zákonov, aby poslanci mohli „venovať viac pozornosti dôležitým zákonom“. „To je úloha parlamentu,“ dodal prezident. Je presvedčený o tom, že toto opatrenie zlepší kvalitu práce parlamentu.

Macron navrhol tiež znížiť počet poslancov o tretinu a zrušenie špeciálneho súdu pre členov vlády. Vyhradil si tiež právo vyhlásiť referendum, ak reforma inštitúcií nebude hotová do jedného roka. Chce sa vyvarovať tomu, aby reforma bola len „kozmetickou zmenou“ alebo akýmsi „prípravkom“.

Takisto dialóg o dôležitých zákonoch medzi vládou a sociálnymi partnermi, napríklad odbory, by podľa Macrona nemal trvať viac ako dva roky.

Niekdajšie sídlo kráľov vo Versailles, ktoré si prezident pre svoj prejav vybral, niektorí poslanci kritizovali ako „monarchistický výstrelok“ a rozhodli sa vystúpenie hlavy štátu bojkotovať, uviedol denník Le Figaro.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Emmanuel Macron
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy