Obchodná dohoda medzi USA a Veľkou Britániou bude rýchla, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump očakáva, že obchodnú dohodu s Veľkou Britániou uzavrú "veľmi, veľmi rýchlo".

08.07.2017 13:11
Germany G20 Foto: ,
Prezident USA Donald Trump (vľavo) a britská premiérka Theresa Mayová počas summitu G20 v Hamburgu.
debata (1)

Vyjadril sa tak na summite krajín G20 v Hamburgu, kde sa na individuálnom rokovaní stretol s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Prezradil zároveň, že pricestuje na návštevu Londýna. Zatiaľ však nie je jasné kedy by to malo byť.

Trump pritom už pred stretnutím vyzdvihol „veľmi výnimočný vzťah“, ktorý si vytvoril s Mayovou. „Nie sú žiadne krajiny, ktoré by si mohli byť bližšie, ako naše krajiny,“ povedal novinárom s tým, že pracujú na obchodnej dohode, ktorá bude veľmi veľká, veľmi silná a výborná pre obe krajiny. Neuviedol však nič bližšie.

Podľa bývalého britského veľvyslanca vo Washingtone, Sira Christophera Meyera, je Trumpovo vyhlásenie dobrým znamením do budúcnosti. Bývalý diplomat Sir Simon Fraser však možnosť včasnej dohody spochybnil s tým, že Británia nemôže s nikým vyjednávať, kým neodíde z Európskej únie (EÚ). „Američania ani nikto iný s nami nebudú rokovať, kým nebudú vedieť, aký bude náš vzťah s EÚ, pretože náš prístup do Európy je veľmi dôležitý pre výhody, ktoré môžu získať zo vzťahu s nami,“ uviedol.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #G20 #Donald Trump