Násilnosti a vandalizmus. Tak vnímajú nemecké médiá G20 v Hamburgu

Nemecké médiá sa vo svojich komentároch k summitu G20 v Hamburgu venujú hlavne výtržnostiam, než jeho politickým záverom.

09.07.2017 15:19
Germany G20 Protests Foto: ,
V Hamburgu horeli autá už v deň začiatku summitu G20.
debata (17)

Zaoberajú sa tým, či sa mal summit vôbec konať vo veľkomeste, či mohla polícia postupovať inak a tiež tým, ako reagovať na ľavicových extrémistov.

Stefan Braun v komentári na serveri Süddeutsche Zeitung zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa politici stretávali na podobných akciách, ako bol práve hamburský summit, pretože možno mnohé dohodnúť. Vrcholná schôdzka v Hamburgu ale podľa neho tentoraz bola debaklom. Desaťtisíce pokojných demonštrantov za to ale rozhodne nemôžu.

„Hamburský debakel nesie iné meno. Sú ním zahalení násilníci; je ním naivita politiky, ktorá problém brutálnych výtržníkov podcenila,“ myslí si komentátor. Časť viny podľa neho nesú tiež organizátori protestov, ktorí nechceli vziať na vedomie, že výtržníkom nejde o politické ciele, ale iba o násilie.

„Je prekvapujúce, že polícia a organizátori nenásilných demonštrácií mohli situáciu až tak podceniť,“ píše Braun. Kritika podľa neho padá ale v prvom rade na politikov, teda na spolkovú vládu a na radnici v Hamburgu, pretože mali počítať s najhorším možným scenárom, nie s tým najpriaznivejším.

Mal sa summit vôbec v Hamburgu uskutočniť?

Peter Huth z denníka Die Welt vidí za excesmi aj dlhodobo príliš mäkkú politiku Nemecka voči ľavicovým extrémistom, ktorá je podľa neho výrazne odlišná od prístupu k pravicovým radikálom. „To, čo sa stalo v Hamburgu, je dôsledkom slepoty voči ľavicovému extrémizmu,“ mieni Huth, podľa ktorého ľavicoví radikáli v Berlíne alebo práve v Hamburgu doteraz mohli v takzvaných autonómnych centrách v pokoji plánovať svoje akcie a útoky.

Podobne to vidí aj komentár na serveri denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, podľa ktorého v Nemecku existuje silná ľavicovo-radikálnej scéna. „Jej priaznivci snívajú o revolučnom prevrate, ktorý krajinu premení v utópiu. Neznášajú štát a jeho inštitúcie, snažia sa ho ponížiť, kde môžu. Nebezpečnosť tejto scény je neustále znižovaná,“ ​​myslí si denník.

V nemeckých médiách sa diskutuje aj o tom, či sa mal summit vôbec v Hamburgu uskutočniť. Rozhodnutie v sobotu kancelárka Angela Merkelová zdôvodňovala napríklad tým, že sa podobné akcie už len pre nutné hotelové kapacity musia organizovať vo veľkých mestách.

Napríklad denník Lübecker Nachrichten to ale vidí inak. Mesto a polícia podľa neho situáciu úplne zle vyhodnotili. Zvládli síce ochrániť mocných tohto sveta, ale boli bezmocní, keď bandy výtržníkov prevzali kontrolou nad jednou z mestských štvrtí. Ochrana summitu a delegácií stála toľko síl a energie, že tisícky policajtov niekoľko dní pracovali na hraniciach svojich síl. Správnym riešením teda podľa Lübecker Nachrichten nie je dovolávať sa ešte väčšieho počtu policajtov, ale neusporadúvať žiaden summit uprostred veľkomesta.

 Prezident USA Donald Trump a ruský prezident...
 Prezident USA Donald Trump a ruský prezident...
+31 Prezident USA Donald Trump a ruský prezident...
17 debata chyba
Viac na túto tému: #G20 #summit G20