Maďarsko môže Sorosa kritizovať, odkazuje Izrael

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí vydalo v pondelok stanovisko, v ktorom sa snaží poopraviť nedávne výroky izraelského veľvyslanca v Budapešti Jossiho Amraniho. Ten na svojom facebookovom profile kritizoval prebiehajúcu kampaň financovanú maďarskou vládou proti americkému finančníkovi Georgeovi Sorosovi.

10.07.2017 17:05
George Soros Foto:
George Soros.
debata (79)

Podľa izraelského ministerstva zahraničia však táto kritika nijako nespochybňovala právo Maďarska Sorosa kritizovať. Ministerstvo pripojilo aj zoznam dôvodov, pre ktoré nemá Sorosa rada ani súčasná izraelská vláda.

„Účelom stanoviska (izraelského veľvyslanca) nebolo v žiadnom prípade spochybňovať kritiku Georgea Sorosa, ktorý systematicky podrýva izraelské demokraticky zvolené vlády podporovaním organizácií, ktoré ohovárajú židovský štát a chceli by mu upierať právo na vlastnú obranu,“ uvádza sa v stanovisku izraelského rezortu zahraničných vecí.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána spustila začiatkom júla billboardovú a televíznu kampaň proti Sorosovi, v ktorej zosmiešňuje jeho názory na utečeneckú krízu. Plagáty a billboardy znázorňujú usmievajúceho sa Sorosa s titulkom „Nedovoľme Sorosovi, aby sa smial naposledy!“ a s poznámkou, že 99 percent Maďarov odmieta nelegálnu migráciu. Na niektorých billboardoch sa vzápätí objavili hanlivé nápisy ako napríklad „hnusný Žid“.

Izraelský veľvyslanec v Maďarsku na to na Facebooku reagoval vyhlásením, že táto kampaň „nielenže vyvoláva smutné spomienky, ale aj rozosieva nenávisť a strach“.

Soros, 86-ročný finančník a filantrop, sa stáva čoraz častejším terčom nacionalistických politikov a ich priaznivcov po celom svete. Tŕňom v oku je im predovšetkým jeho podpora liberalizmu, menšín, utečencov a ľudských práv. Priaznivci konšpiračných teórií ho radi vykresľujú aj ako súčasť finančnej elity, ktorá podľa nich ovláda svet.

Časť izraelského politického spektra vrátane vládnej strany Likud zas Sorosovi vyčíta podporu organizácií, ktoré okrem iného kritizujú izraelskú politiku voči Palestínčanom.

79 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Izrael #George Soros #Jossip Amrani